ALUMNI VŠB-TUO

Ještě nejste členem Alumni sítě? Ideální čas to změnit!
animace

Karta absolventa VŠB-TUO

Studentské slevy i po 26. narozeninách? Žádný problém. Zahoďte propadnutý ISIC a pořiďte si radši Kartu absolventa.

 
Proč se stát členy Alumni

Jste u nás poprvé? Nechce se vám pátrat po všech informacích? Máme pro vás TOP 5 výhod, proč být členem naší absolventské sítě. Přidejte se.

Časopis 2/2018

Začtěte se do našeho časopisu plného zajímavého dění na naší univerzitě.


Dustee pokračují na cestě za čistým ovzduším

Projekt měřáku ovzduší Dustee prošel na jaře univerzitním GREEN LIGHT Akcelerátorem. Na StartupShow nadchnul porotu i laickou veřejnost, a od té doby pracuje na dalším rozvoji.
info-image

Projekt Dustee, jehož cílem je přinést na trh dostupný měřák kvality ovzduší, prošel na jaře univerzitním GREEN LIGHT Akcelerátorem. Na dubnové StartupShow nadchnul jak porotu, tak laickou veřejnost, a od té doby pilně pracuje na dalším rozvoji projektu. Jaký je poslední vývoj produktu a s jakými překážkami se musel přes léto tříčlenný tým vypořádávat? Kde bude na podzim probíhat první měření? Na všechny tyto otázky jsme se zeptali Lukáše Smetany, který má na starosti propagaci a další rozvoj projektu.

Na dubnové StartupShow jste s projektem měřáku ovzduší uspěli jak u poroty, tak publika. Jak rychlý spád nabraly věci po skončení GREEN LIGHTu?


„Nabraly spád“ je asi správné spojení, po GREEN LIGHTu jsme se víceméně nezastavili. Jednak jsme mohli začít operovat s financemi, které jsme získali výhrou v GREEN LIGHTu a také se zdvihla vlna zájmu o projekt. V dubnu jsme se ještě přihlásili do soutěže T-Mobile Rozjezdy, kde jsme v regionálním kole za Moravskoslezský kraj skončili druzí. Určitě nám potom pomohl i článek, který vyšel na začátku června v Hospodářských novinách, na základě kterého nás oslovila jedna investiční skupina, se kterou momentálně probíhají jednání.

Několik měsíců na to jste přesídlili do Moravskoslezského inovačního centra

Ano, navázali jsme užší spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC). Krom toho, že tam máme kancelář, tak u nich čerpáme podporu formou mentoringu. V rámci výhry v GREEN LIGHTu jsme totiž získali 20 tisíc na jakékoliv jejich služby a dále potom máme k dispozici 50-60 tisíc na další služby a služby mentora. Pro firmy z Moravskoslezského kraje je skvělou příležitostí využít programy, které Moravskoslezské inovační centrum nabízí, ať už je to program PodReg nebo třeba Expand, které jim pomohou v dalším rozvoji, ale i v momentech, kdy firma stagnuje a majitel neví, jak dál.

Vnímám, že pro rozjezd startupu je vedení mentorem opravdu důležité, ať příliš neodbíháme do slepých uliček. V našem případě se jedná o praktický mentoring – naším mentorem je ředitel společnosti SECTRON – pan Marek Zamarski. Ze SECTRONu nám zapůjčují technické pomůcky, on sám nám pomáhá od obchodního modelu, přes čísla až po zhodnocení všech našich úvah střídmým okem praktika. Mentorství využíváme i v dalších akcelerátorech jako je Chytrá Myšlenka Moravskoslezského kraje anebo několikaměsíčním akcelerátoru Czech Starters od Czech Investu.

Co směřování Dustee? Vize zůstala stejná?

Tady došlo ke změně. Z původně úzce orientovaného měřáku na ovzduší Dustee, jsme se rozhodli celou ideu Dustee uchopit šířeji. Z Dustee ovzduší se stalo Dustee Technologies a v budoucnu se chceme zabývat měřením prostředí obecně. Charakter měřáku a prudký rozvoj nových technologií nám umožní zabývat se nejen měřením ovzduší, ale také měřením světelného znečištění, znečištěním vody, intenzitou hluku apod. Ano, je to zatím spíše vize do budoucna a momentálně se ve vývoji soustředíme opravdu jen na ovzduší, ale určitě bychom rádi nabídli možnost měření znečištění ve více oblastech.

Souvisí to i nějak s konceptem smart cities?

Ano, přesně tak. Chceme být technologickou firmou, co nabídne řešení na klíč chytrým městům. S chytrými městy se v poslední době roztrhl pytel, ale jde o to, nejen data sbírat, ale ukázat městům „podívejte, tady si můžete změřit toto a toto. Taková data z toho získáte a takto vypadá jejich následná analýza.“ Chceme, aby i malá města a obce měla možnost rozhodovat se na základě relevantních informací. A poskytnout jim dostupnou platformu od jednoho výrobce, na které se dá stavět komplexní síť zařízení.

Jinak je důležité zdůraznit, že došlo k rozdělení produktu na dvě linie. Jedna je produkt pro města, druhá produkt pro domácnosti. Takže koncoví uživatelé nepřijdou zkrátka, jak jsme slibovali na StartupShow.

V jaké fázi je vlastně samotný vývoj měřáku?

Vývoj je poměrně složitý, což ale víme už od samotného počátku. Nicméně předělávání a vylepšování produktu nám umožňuje jej posunout vždy o kousek dále. Chceme zákazníkům dodat zařízení tzv. „PLUG and PLAY“, které člověk koupí, umístí, kam potřebuje a dál se nestará. Co se týče vývoje produktu, tak momentálně ještě hledáme partnery mezi univerzitami pro vzájemné souměření. Spolupráci jsme už navázali s naší alma mater – VŠB-TUO, kde aktuálně souměříme 20 senzorů pro náš projekt Čisté Školky

Právě v rámci projektu Čisté Školky s podzimem spouštíte měření ve školkách. Můžeš nám o tom říct něco bližšího?

Ano, v rámci projektu začínáme v září měřit ve dvaceti školkách v Ostravě a okolí. Rozptyl je opravdu široký od ostravských školek, přes Vratimov, Klimkovice, ale zapojeny budou například i školky z Frýdku-Místku. Je skvělé, že se na tomto projektu také významně podílí nezisková organizace Čisté nebe a společnost Philips. Po skončení měření dojde k vyhodnocení naměřených údajů a Philips následně do 10 školek s největším znečištěním věnuje natrvalo čističku vzduchu. Školku celá účast na měření přitom nic nestojí.

A kdy si budu moci Dustee koupit domů?

V první polovině roku 2019 bychom chtěli mít finální produkt. Peníze i zkušenosti z GREEN LIGHTu nám velmi pomohly, ale projekt musí běžet dál a hledáme další financování a kontakty. Orientujeme se spíše na větší investice, Kickstarter nebo jiné crowdfundingové platformy plánujeme až ve vzdálenější budoucnosti na zařízení pro domácnost.

Desátého září jsme otevřeli přihlášky do dalšího GREEN LIGHT Akcelerátoru. Jaké 3 nejzásadnější věci jste si z GREEN LIGHT odnesli vy?

Určitě to byly - díky výhře - finance, dále vzniklo povědomí, co to vlastně Dustee je (díky článkům, medializaci atd.) Mohli jsme si ověřit, že ta myšlenka má smysl. GREEN LIGHT funguje jako skvělá startovací čára. Do té doby to bylo, „pojďme to zkusit, je to sranda“. Od momentu výhry to bylo “aha lidi to zajímá, pojďme to tedy dělat.“ Bez GREEN LIGHTu by to byl asi pořád jen jeden člověk s nápadem - a ruku na srdce - každý má nápad. V rámci GL jsme také měli možnost poznat svůj tým a to, jak v něm máme rozdělené role.

Díky za rozhovor a ať se Dustee daří!

Text: Kamila Smutná - Centrum podpory inovací VŠB-TUO
Foto: Tomáš Sláma - AVS VŠB-TUO


© 2019 VŠB-TU Ostrava