Newsletter

ALUMNI ABSOLVENTŮM

banner_815x517_v01bNekličkuj jako zajíc, udělej si jasno!

Týden plný konzultací, workshopů, debat, exkurzí a nových zkušeností, to je Kariérní týden.

16.-20. října aula VŠB-TUO

Seznam se s atraktivními zaměstnavateli z různých oborů a zjisti něco o zákulisí jejich firmy. Zúčastni se debaty s firemními zástupci. Inspiruj se příběhy úspěchu našich absolventů. Vytvoř si špičkové CV a nenechej se překvapit dotazy při pracovním pohovoru, pomůžeme ti. Využij sociální sítě ke směřování své kariéry, naši odborníci ti poradí. Otestuj si profesní dovednosti a rozšiř si obzory na  své cestě k úspěchu. Zúčastni se našich workshopů a buď zase o skok dál. Získej kontakty už při studiu a zajisti si svou budoucí práci snů. Zúčastni se debaty s firemními zástupci. Inspiruj se příběhy úspěchu našich absolventů. Zajeď si na exkurzi ke svému potenciálnímu zaměstnavateli

Registruj se, dokud je ještě místo. Zaměstnavatelé přeci nebudou kupovat zajíce v pytli. Tak nebuď zajíc! 

Zlatá promoce ročníku 1967 byla i letos plná emocí

zlatá promoce 17V září se tradičně uksutečnila Zlatá promoce absolventů, kteří ukončili studium před padesáti lety. Sešlo se jich přibližně devadesát a ani letos nechyběla této slavností akci příchuť nostalgie a dojetí. Promoce i prohlídka kmpusu se setkala s velkou spokojeností a obdivem, kam se univerzita za desítky let posunula a jak se rozrostla. Absolventům přejeme mnoho zdraví a pohody do dalších let a doufáme, že se s nimi zase brzy setkáme na některé z akcí.

Při příležitosti Zlaté promoce byl také za celoživotní přínos svému oboru a univerzitě oceněn pan profesor František Havlíček, absolvent Hutnické fakulty 1953. I jemu přejeme mnoho dalších let plných zdraví a spokojenosti a jsme hrdí, že máme na univerzitě absolventy jeho formátu.

FAKULTY

Absolventka FMMI přišla s nápadem na úspory huti

FMMI - Šimková

Čerstvá absolventka FMMI Ing. Lenka Šimková přišla s nápadem, jak více šetřit životní prostředí a zároveň i peníze společnosti ArcelorMittal Ostrava. Diplomová práce Šimkové navazuje na úspěchy bakalářské práce, která se věnovala tzv. PINCH analýze. Tou se absolventka snažila upozornit na místa, kde je možné dosáhnout úspory energií. Změnou postupu se jí podařilo snížit spotřebu horké páry používané k zahřívání pracího oleje ve výměnících až o 30 %.

Samotná diplomová práce pak ukazuje díky předchozímu výzkumu a simulacím, že je teoreticky možné snížit i obsah síry v koksárenském plynu. „Nejvíce jsem se natrápila s přípravou příslušného programu, pak už to bylo jednodušší. Jen jsem odebírala vzorky a snímala teploty a zadávala získaná data do připraveného programu, který všechno spočítal,“ uvedla pro deník Právo Šimková.

Práce, za kterou dostala absolventka hlavní ocenění od společnosti ArcelorMittal se stala součástí rozsáhlejšího výzkumného úkolu, jehož cílem je materiálová a energetická bilance provozu odsiření koksárenského plynu.

Na fakultě stojní vytvořili software pro skenování kamionů se dřevem

FS- brána

Vědci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní VŠB-TUO se podíleli na řešení pro skenování nákladů kamiónů. Tento laserový skener je nasazen ve společnosti Mondi SCP, a.s. Ružomberok a denně zkontroluje i 250 souprav. Celá procedura je na 2 minuty a pomůže firmě s kontrolou řádného uložení klád. Usnadní tak překlad nákladu, pohyb soupravy v areálu nebo zabrání zranění pracovníků.

Hlavním úkolem pro katedru bylo vytvořit software pro naskenování projíždějících kamiónů naložených dřevem za účelem bezpečnostní kontroly nákladů. Zjednodušeně není dovoleno, aby jakákoliv část nákladu přesahovala prostor kvádru vyhrazený valníkem a klanicemi. „V opačném případě, po odstranění stahovacích popruhů, hrozí během překladu nákladu či pohybu soupravy na překladišti k uvolnění klády a případně zranění pracovníků blízkého okolí,“ shrnuje zadání problému Dr. David Fojtík z Fakulty strojní. 

Denně je zkontrolováno přibližně 250 souprav. Maximální kapacita je 30 souprav za hodinu. Pro naskenování, vyhodnocení a odbavení bezchybného nákladu jsou maximálně 2 minuty. Samotný proces vyhodnocení trvá přibližně 80 sekund. K tomuto efektnímu řešení problému firmy Dr. Fojtík dodává: „Předností celého řešení je nízká cena, nízké provozní náklady, robustnost a malé prostorové nároky. Úspěšnost rozpoznání problémových nákladů je vyšší než 95%“.

Na FBI se uskutečnila mezinárodní letní škola

FBI-Letní škola

Ve dnech 10.-14.7.2017 proběhl na Fakultě bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO první ročník mezinárodní „Letní školy pro Ph.D. studenty v oblasti bezpečnosti“, které se zúčastnilo 16 zástupců univerzit z Polska, Slovenska a České republiky.

Letní škola studentům nabídla nejen atraktivní odborný program, který byl veden zážitkovou formou prostřednictvím her, případových studií, exkurzí, praktického nácviku a simulací, ale také neformální program jako například exkurze do BorsodChem MCHZ, pivovaru Nošovice či průmyslové památky Dolní oblasti Vítkovice.

Součástí exkurze v areálu BorsodChem MCHZ byly přednášky a praktické ukázky odborníků, které seznámily studenty s problematikou bezpečnosti v oblasti výroby, nakládání a skladování nebezpečných látek jako je anilin, benzen, kyselina dusičná a čpavek. Po teoretické přípravě a na základě získaných informací z provozu, každá ze čtyř skupin studentů provedla analýzu rizik pro výrobu jednotlivých látek. Svou práci v podobě případových studií následně obhajovali před zástupci BorsodChem na Fakultě bezpečnostního inženýrství.

POZVÁNKY

Technika Run

technika run

Charitativní běh pro studenty, zaměstnance a absolventy všb-tuo

Soutěžní trasy: 1600 m, 5 km, 10 km a dětský běh.

Program:

15:00 - Dětský běh (bez registrace)

16:00 - Závod na 1600 m, 5 a 10 km (nutná registrace do 20.9.2017 na www.technikarun.cz)

Letos poprvé i závod týmů!!! Poskládejte čtyřčlenný tým z Vašeho pracoviště, či rodiny, ve kterém bude alespoň jedna žena a ukažte, že jste nejlepší!

Kdy: 4. října 2017
Kde: Areál VŠB-TUO v Ostravě-Porubě
Kdo: Studenti, zaměstnanci a absolventi VŠB-TUO a jejich rodinní příslušníci a hosté
Místo startu: Parkoviště mezi budovou C a budovou IET
Pořadatel: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Startovné 100 Kč - celá částka bude věnována na charitativní účely Mobilnímu hospicu Ondrášek.

Prvních 100 registrovaných získává tričko!

Více informací a registrace www.technikarun.cz.

Sraz ke 40. výročí založení EKF

Oslavte s námi 40. výročí založení Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Plakát v PDF

Ostravská noc vědců, svět je v pohybu a my s ním

Plakát

ZAJÍMAVOSTI

Rozběhni své podnikání s GREEN LIGHT Start

Green LightI když by se mohlo zdát, že léto je obdobím lenošení, tak v univerzitním Podnikatelském inkubátoru vědí, že je i dobou, kdy si člověk konečně může najít čas na rozjezd svého podnikatelského nápadu. Na konci června spustili kampaň Rozběhni své podnikání, v rámci které se zájemci mohou hlásit do průběžného programu GREEN LIGHT Start. Zkušení lektoři zájemcům o podnikání poradí s podnikatelskými začátky a během šesti měsíců jim pomůžou dostat se od nápadu k produktu. 

Během léta se uskutečnily dva konzultační dny, na kterých zájemci (často právě absolventi univerzity) probírali s mentory své podnikatelské nápady. A pro ty, co ještě potřebují pro rozjezd svého podnikání pořádnou dávku inspirace, doporučujeme sérii běžeckých videí, ve kterých univerzitní mentoři zpovídají úspěšné absolventy programu GREEN LIGHT. Můžete se tak dozvědět, jak vznikl nápad na to, otevřít u ostravské náplavky klub DOCK, jak se dnes daří originální krabici Fairboxkam směřuje služba Projektově.cz a zjistit, co to je a jak funguje cyklostan TIKE


© 2018 VŠB-TU Ostrava