Newsletter

ALUMNI ABSOLVENTŮM

Vodní hrátky, bouřlivá divadelní scéna i peníze za nákupy zpět

karta_vsb_svetla

Chcete se odreagovat a máte rádi vodu a adrenalin? Novým benefitem pro držitele Karty absolventa je vstup do jednoho z největších aquaparků v České republice pro druhou osobu zcela zdarma. 20 tobogánů a skluzavek, 12 bazénu na ploše větší než 3 km2, 24 saun a luxusní wellness. Aqualand Moravia je pouhých 20 km od Brna a slibuje spoustu zábavy pro malé i velké. 

Máte chuť si užít netradiční kulturní zážitek? Navštivte bouřlivou divadelní scénu, která je proslulá svou svérázností. Kampaň, herci i samotný repertoár mluví za vše. Nenechte si ujít nezaměnitelnou tvorbu známého divadla Stará aréna v centru Ostravy s Kartou absolventa za cenu studentského vstupného.

Udělejte si radost nebo pořizujte nezbytnosti nakupováním ve více než pětistech e-shopech z pohodlí domova a dostanete za to peníze zpět. A nejen peníze, ale i VIP body, které za peníze vyměníte. Nakupujte se ziskejte.cz. Jako držitelé Karty absolventa navíc máte nárok na 150 Kč a 1000 VIP bodů hned při registraci. 

Tyto skvělé výhody spolu se všemi ostatními najdete v sekci benefitů Karty absolventa. Už máte svou Kartu? Přidejte se k ostatním a užívejte si, že jste absolventy VŠB-TUO.

Absolventská párty ročníku 2017

Pařba Vrtule

Absolventi a budoucí absolventi ročníku 2017 oslavíme to s vámi. 9. června pro vás chystáme mega absolventskou party v Klubu Vrtule a sále staré menzy. Zažijte mimořádného ducha, kde všichni budete mít něco společného - velký životní úspěch a státnice za sebou. Bakaláři, inženýři letošního roku, chystáte se slavit se svou studijní skupinou? Přijdťe za ostatními, seznamte se, propojte se. Jak často máte možnost potkat se se super lidičkami z jiných oborů a fakult? Třeba spolu v budoucnu založíte velký bussines nebo rodinu ;-). Hrát vám budou dvě výborné kapely a super Dj, užijete si skvělou zábavu, soutěže a tombolu, dáte si dobré jídlo a pití a celý svět bude v tento den patřit jenom vám. 

Důležitá informace - vstupné máte zdarma, pokud se registrujete dopředu. Vzít s sebou můžete i partnera nebo kamarádku, kteří nejsou absolventi letošního roku. Pokud si po registraci vyzvednete strip ještě před akcí, čeká vás navíc překvapení. Těšíme se na vás. Více informací o akci už brzy najdete na webu alumni. A nezapomeňte dát vědět všem vašim spolužákům. Přejeme štěstí u státnic!

FAKULTY

Tisíc venuší od FMMI pro Ostravu

FMMI

Tři studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství vytvořili pro Ostravu tisíc kopií Petřkovické venuše v podobě klíčenky. Město je využije jako propagační předmět u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o něm. Celý postup a výrobu vymysleli sami studenti. Petřkovická nebo také Landecká venuše pochází z období lovců mamutů před zhruba 25 tisíci lety. Podobně jako známější Věstonická venuše podává malá, 4,6 centimetru velká soška důkaz o zručnosti tehdejších obyvatel.

„Město Ostrava oslovilo loni na podzim naši fakultu, zda bychom byli schopni cenově dostupné kopie Petřkovické venuše vyrobit. Nebylo možné, aby se tím zabývali zaměstnanci fakulty, ti mají samozřejmě jiné úkoly. Proto jsem se obrátil na naše studenty,” řekl vedoucí laboratoře katedry metalurgie a slévárenství Petr Lichý.

Technologií výroby vymyslel student magisterského studia Václav Merta, kterému s výrobou pomohly dvě spolužačky. Tým dostal jako podklad pro další práci kopii Petřkovické venuše v hodnotě několika tisíc korun. Původně zvažovali, že odlitky vyrobí z kovu. „Ale těžko bychom dosáhli potřebné barvy, také na omak by výsledný výrobek působil jinak než originál z krevelu,” vysvětlil Merta. Studenti se nakonec rozhodli, že budou odlitky vyrábět z pryskyřice, protože jim nejvíce umožní dosáhnout požadovaných parametrů, především barvy. Výroba tisícovky venuší byla dosud počtem kusů největší zakázkou, kterou fakulta dělala. Celý článek si můžete přečíst zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/434163-studenti-vyrobili-pro-ostravu-tisic-petrkovickych-venusi.html

Student fakulty strojní sestrojil robotickou ruku

FS

Robotika ho zajímala od dětství. „V pěti letech jsem viděl Terminátora, načež jsem se pak rozhodl, že budu studovat robotiku,“ vysvětluje se smíchem Stefan Grushko. Do Česka se z Ukrajiny, odkud pochází, přestěhoval právě kvůli vzdělání na Fakultě strojní, kde už pátým rokem studuje na Katedře robotiky.

Stefan se v průběhu svého studia zaměřil na vývoj bionické ruky. „Pracoval jsem na ní po nocích, když se mi nechtělo spát,“ vysvětluje na začátek. Rozhodl se, že svůj koníček, bio robotiku vyzkouší v praxi a zkusí něco vymyslet. „Tohle je prototyp, prvotní návrh. Ještě chybí spousta práce, co se na tom dá a musí udělat,“ popisuje robotickou ruku. „Ruka má tři motory, které řídí prsty. Je tam také jeden EMG snímač zkoumající napětí generované lidským svalem při kontrakci – čím více napnete sval, tím více roste senzorem snímané napětí a pomocí toho se řídí již zmíněné motory. Tím, že je v ruce jen jeden senzor, pohybují se všechny prsty najednou,“ vysvětluje. Na stejném principu fungují i skutečné protézy, které se využívají v medicíně. „Na nich ale pracuje deset zkušených konstruktérů, ne jeden student,“ dodává Stefan. 

A jak taková bionická ruka funguje? Elektrody, které má, se připevní na vaši vlastní ruku. „Musím nastavit i citlivost,“ říká a zatíná svaly. Když sval zatne, ruka začne fungovat – třeba sevře pěst. Nejvíc času při práci na této robotické ruce mu zabral 3D tisk. Momentálně dodělává diplomovou práci týkající se humanoidních robotů – pracuje na čtyřiceticentimetrovém modelu, který opakuje lidské pohyby. Strojařina dle jeho názoru pomůže automatizaci – může do jisté míry nahradit práci člověka, zjednodušit ji.

POZVÁNKY

Sraz ke 40. výročí založení EKF

Oslavte s námi 40. výročí založení Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.

Plakát v PDF

Chcete rozběhnout své podnikání?

Green Light Univerzitní Centrum podpory inovací pro vás připravuje zbrusu nový program na podporu podnikání s názvem START. Program START se stane součástí už známého GREEN LIGHT programu a zaměří se na úplné začátky rozjezdu vlastní firmy. Je určen pro zájemce s inovativním podnikatelským nápadem, kterým poskytuje pomoc a vedení na jejich cestě od nápadu k produktu/službě ověřené zákazníky. Délka trvání programu je 6 měsíců a jeho náplní je zejména individuální mentoring a koučink. Účast je zdarma a je otevřena všem zájemcům z Moravskoslezského kraje.

Nosíte v hlavě nápad a chybí vám jen správný impuls k jeho realizaci? Sledujte stránky www.greenlight.vsb.cz, kde bude od druhé poloviny května program START otevřen všem zájemcům.
 

ZAJÍMAVOSTI

Volby rektora vyhrál prof. Snášel

Snášel

Po prof. Vondrákovi, který ke konci minulého roku nastoupil na post hejtmana Moravskoslezského kraje, se stal nově zvoleným rektorem prof. Václav Snášel, který v současné době působí jako děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky. Ze šesti kandidátů postoupili do druhého kola dva, prof. Václav Snášel a prof. Petr Noskievič, prorektor pro studium, v současné době pověřený zastupováním rektora. Ve druhém kole skončilo hlasování 25 hlasů ku 12 ve prospěch prof. Snášela. Funkce se nový rektor ujme 1. září 2017, a to na další 4 roky.

Více o novém rektorovi a jeho volebním programu můžete najít zde: http://snasel.vsb.cz/

IT4Innovations otevírá dveře malým a středním podnikům

IT4I

Většina podnikatelů si myslí, že jsou tyto technologie dostupné pouze velkým společnostem, které si mohou dovolit vynakládat značné finanční prostředky na výzkum a vývoj a stejně tak na velké množství vědeckých pracovníků. V posledních letech se však změnil způsob poskytování superpočítačových služeb tak, aby i malé a střední podniky měly přístup k poměrně drahému hardwaru a softwaru metodou průběžného financování (neboli pay-as-you-go).

Mnoho světových a evropských společností působících v různých odvětvích úspěšně využívá HPC technologie, přičemž se jim podařilo dosáhnout nebývalých úspěchů. V širokém spektru odvětví zahrnujících například slévárny, výrobce plastových produktů, designová studia, či finanční analytiky, může být využití HPC přínosné. Jediné, co firma musí udělat, je vyplnit dotazník. Na základě uvedených odpovědí se automaticky vygeneruje cenná zpráva, včetně postavení firmy, výčtu jejích silných a slabých stránek spolu s řadou doporučení na zvýšení firemního potenciálu v oblasti využití HPC. V průběhu a po ukončení evaluačního procesu je firmám zpřístupněna podpora v podobě osobního poradenství, technického on-line fóra, školících materiálů a konzultací ohledně aktuálních veřejných soutěží týkajících se možností spolufinancování.  Dotazník pro firmy najdete na https://www.network.sesamenet.eu/

 


© 2017 VŠB-TU Ostrava