Platnost příspěvku skončila 29. 1. 2022!

Prof. Vozňák: "Namísto v raketě cestuju v letadle"

Naše univerzita opět rozšířila svou řadu profesorů. 22. ledna 2018 z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR převzal jmenovací dekret doc. Ing. Miroslav Vozňák, Ph.D., vedoucí Katedry telekomunikační techniky na Fakultě elektrotechniky a informatiky.

Za vrchol své kariéry jej ale nepovažuje. „Je to nejvyšší profesní uznání, kterého se mi dostalo, ale za vrchol jej nepokládám, z vrcholu se už jen sestupuje,“ říká pan Vozňák na úvod. Když na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava nastupoval, tak ho vůbec nenapadlo, že by mohl být jednou profesorem. Nepočítal totiž ani s tím, že by na škole zůstal. „Absolvoval jsem v roce 1995 obor Elektronika a telekomunikační technika na naší fakultě a nastoupil jsem jako asistent. Záhy jsem se oženil, narodilo se nám první dítě a musel jsem se postarat o rodinu,“ vzpomíná. Založil si firmu a učil na Fakultě elektrotechniky a informatiky a posléze zahájil doktorské studium, které dokončil v roce 2002 ve st. oboru Telekomunikační technika. „Učil jsem různé předměty a řadu kurzů jsem nově vytvořil, ať už v bakalářském, navazujícím magisterském nebo doktorském programu,“ dodává profesor Vozňák.  Na předmět “Voice over IP“ je nejvíce hrdý a považuje jej za svůj životní. Po získání habilitace se stal garantem studijního oboru “Mobilní technologie“ v bakalářském a navazujícím magisterském stupni a od roku 2013 je vedoucím Katedry telekomunikační techniky.

Když byl malý, chtěl být kosmonaut, nejvíce mu dalo gymnázium, které bylo pro něj čtyřmi roky permanentního studia, absolvoval Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. „Maturoval jsem v roce 1989, což byl krásný rok.“ Původně chtěl jít do Prahy, a co bude dál studovat, v tom jasno neměl. „Mohl jsem studovat jadernou fyziku, mohl být lékař, právník, ale rodiče tenkrát rozhodli, že budu studovat v Ostravě elektrotechniku a tak se taky stalo,“ říká. Je také prvním absolventem naší univerzity doktorského oboru telekomunikací. Ve svém výzkumu se momentálně věnuje Internetu věcí, což pokládá za velké téma telekomunikací, v této oblasti získal tři dlouhodobé projekty, dva již běží od roku 2017 a jeden je nový, vyjádřeno finančně pro VŠB-TUO je to 17 mil. Kč. Se svými kolegy a studenty vytvořil kampusovou síť Internetu věcí pokrývající většinu Ostravy, tu budeme mít k dispozici všichni a ještě o ní letos uslyšíme.

Univerzita má za sebou pěkný vývoj. „Patří k těm moderním, pokud srovnávám a měl jsem možnost navštívit již přes padesát zahraničních univerzit. Na našich fakultách máme řadu vysoce atraktivních a moderních oborů, máme výzkumná centra, mezi kterými vyčnívají nanotechnologie a superpočítač,“ říká. V superpočítači vidí naši obrovskou výhodu, tím jsme v ČR unikátní a musíme umět tento benefit využívat.

Za jeho studií bylo studium více komunitní, studenti se sdružovali, byli více součástí kolektivu a partou. „Dnes jsou studenti spíše individualisté, vznikají mezi nimi vazby, ale celá skupina je rozdrobena na dvojice či trojice. Mezi dnešními studenty je hodně silných a podnikavých osobností,“ říká. Posteskl si nad využíváním zahraničních studentských stáží, je s podivem, že těchto příležitostí studenti nevyužívají a vidí na svém pracovišti mnohem více příjezdů než výjezdů. „Doporučuji strávit alespoň semestr v zahraničí a největší motivace výjezdu by měla být u doktorandů, tady by studium mělo mít mezinárodní rozměr,“ vysvětluje. Sám poměrně často pracovně cestuje a dodává výčet svých cest v posledních měsících. Před týdnem se vrátil z Tirany, kde byl na  kick-off meetingu nového projektu, v prosinci cestoval za svými doktorandy na Ton Duc Thang University v Saigonu a v listopadu byl v komisích u obhajob dizertací oboru Informační a komunikační technologie na University of Calabria. „Vidíte, namísto v raketoplánu trávím ročně desítky hodin v aeroplánu,“ uzavírá s úsměvem náš nově jmenovaný profesor.

Vloženo: 29. 1. 2018