Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2022!

Můj Erasmus v Řecku

Jedním z benefitů vysokoškolského studia je určitě možnost studia či pracovní stáže v zahraničí, a to buď v rámci programu Erasmus+, nebo v rámci stipendia VŠB-TUO. Na studijní pobyt se vydala i studentka prvního ročníku navazujícího studia Mezinárodních ekonomických vztahů Markéta Pekarčíková. Vybrala si slunné Řecko.

Rozhodla jsem se, že chci zkusit něco víc, než jen samotné studium. Mám ráda cestování a chtěla jsem si zlepšit angličtinu, proto Erasmus+ pro mě byl jasnou volbou. Pro svůj studijní pobyt jsem si vybrala řeckou univerzitu v největším přístavním městě Evropy, v Piraeu, který je vzdálený přibližně 20 km od Athén.

Po svém příjezdu jsem si tady připadala jako Alenka v říši divů, která je navíc naprosto ztracena. Naštěstí mám ráda objevování nových míst, takže jsem zorientovala celkem rychle. Moje ubytování je v Athénách, do školy jezdím metrem. Toto cestování se mi občas znepříjemní nějakou tou stávkou dopravy, která je se tady opakuje pravidelně. Minula stávka byla docela „vtipná“, věděla jsem, že nemá jezdit jen metro, tak si říkám, pojedu autobusem. Jo to byl opravdu dobrý nápad, na samotný autobus jsem čekala skoro hodinu. Tady pojem jsem na cestě nabírá úplně jiných hodnot než v Česku.

Jsem tady zatím jen pár týdnů a už vidím naprosto odlišný přístup k řešení snad všech věcí. Například mě „pobavilo“ když jsem potřebovala probrat předměty, které budou opravdu otevřeny pro tento zimní semestr. Paní v International office mi s úsměvem odpověděla, že se nemám stresovat, že do konce semestru (polovina února) je ještě času dost. Tak si asi dovedete představit, jak mě tato informace naprosto uklidnila. Další zajímavostí, no pro ně je to normální, je že mají místní menzu úplně zadarmo a to třikrát denně. Pro vstup do menzy potřebujete řecké ID studenta, na jehož vyřízení čekám už skoro měsíc a nejspíš budu čekat ještě déle. Kupodivu je zde jídlo docela chutné a můžete si vybrat z více druhů.

Co musím podotknout, je fakt, že řečtí studenti mají zřejmě opravdu rádi svou univerzitu. Tráví ve škole většinu času a to dokonce i v pátek večer. Na denním pořádku je stále plný kampus, kde občas potkáte v budově i holuba. Poprvé Vás to překvapí a pak se tomu jen smějete.

Možná to vypadá z mého povídaní, že svůj pobyt hodnotím negativně, ale tak to vůbec není. Každý den mě sice stále něco překvapuje, ale to je prostě život v zahraničí. Dost věcí už beru s úsměvem.

Vloženo: 4. 11. 2019