Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2022!

Odhalili jsme další skvost z naší sbírky umění

U příležitosti 170 let od vzniku univerzity jsme odhalili další skvost z naší sbírky umění - interiérovou část plastiky Prométhea.

Plastika Prométhea zdobí už průčelí rektorátu. Málokdo ale ví, že je oboustranná a má tak exteriérovou i interiérovou část, kdy větší je venku a menší uvnitř. Prometheus evokuje geologickou strukturu Ostravska, posilující konkrétnost myšlenky dobývání uhlí pro blaho člověka. Znamená rozmach vědy, techniky a civilizace.

Jeho členěná křídla nesou myšlenku titánské síly, stvoření, chytrosti, odvahy a síly člověka. Znamenají moc přírody a náš lidský um. Promethea jsme odhalili 14. listopadu při příležitosti oslav 170. výročí od založení univerzity za přítomnosti rektora univerzity prof. RNDr. Václava Snášela, CSc., prorektorů a hostů. Odhalení se zúčastnil i syn Vladislava Gajdy, MgA. Jakub Gajda, Ph.D., který působí i na naší Fakultě stavební. „Restaurátorské práce na vnitřním reliéfu zahrnovaly opravu mechanicky poškozených dílů,  šetrné omytí celého povrchu, odstranění největších poškození původní povrchové úpravy včetně zakonzervování povrchu po opravách. Stavební úpravy byly prováděny převážně našimi pracovníky správy, provozu a údržby,“ řekl ve svém projevu doc. Ing. et Ing. František Kuda, CSc.

Vladislav Gajda

Vladislav Gajda se vyučil kamenosochařem a následně studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Celý jeho život je spjat s Ostravou. Gajda se soustředil především na volnou monumentální tvorbu a na spojení sochařského objektu s architekturou.

Díla:

- Dobývání uhlí (1959)

- Hřbitovní stéla (1959-1971)

- Rozmach vědy, techniky a civilizace (1968-1973)

Vloženo: 15. 11. 2019