Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2020!

Vědci z Institutu dopravy získali evropský patent

Další evropský patent míří za vědci z Institutu dopravy Fakulty strojní. Profesor Aleš Slíva a docent Robert Brázda jej získali za vynález snímající pohyby sypké hmoty, který bude užitečný zejména v oblastech dopravy a skladování.

Inovativní řešení kapslového snímače sypkých hmot bude pomáhat také v místech, kde je lidský život ohrožen – například v tekutých píscích nebo při posuvech půdy. Zařízení je díky bezdrátovému přenosu a prostředku automatického zavrtávání možné shodit do kritického místa a zaznamenat fyzikální veličiny sesunující se sypké hmoty.

Pohyb materiálu snímají čidla umístěná ve vnitřní části kapsle, jíž je nutné do sypké hmoty ponořit. Systém pak veličiny zpracuje a obsluha je schopna vyhodnotit, jak se sypký materiál uvnitř dopravního, manipulačního či skladovacího systému chová.

Vynález vědců z Institutu dopravy získal několik užitných vzorů i národních patentů a od nynějška se může pyšnit také patentem evropským. O prodeji licencí na toto inovativní řešení se intenzivně jedná.

Vloženo: 18. 11. 2019
Útvar: 300 - Děkanát FS