Platnost příspěvku skončila 2. 3. 2020!

U vzniku čestného rektorského řetězu byli i naši studenti

Dar Prof. Ing. Tomáši Čermákovi, CSc. v podobě stříbrného řetězu zdobeného drahými kameny vznikl v rámci spolupráce Fakulty materiálově-technologické, Hornicko-geologické fakulty a Střední odborné školy umělecké a gymnázia.

V den oslav 170 let založení VŠB-TUO byl předán dar prvnímu porevolučnímu rektorovi Prof. Ing. Tomáši Čermákovi, CSc. Tímto darem byl unikátní celostříbrný rektorský řetěz z odlévaných segmentů zdobený 23 acháty a 11 travertiny. Toto umělecké dílo vzniklo v rámci spolupráce studentů a zaměstnanců Fakulty materiálově-technologické, Hornicko-geologické fakulty a Střední odborné školy umělecké a gymnázia. Výroba řetězu byla časově velmi náročná a k dosažení jeho finální podoby bylo zapotřebí mnoha odborníků.

Na výrobě stříbrného řetězu se podíleli:

• Ph.D. student studijního programu Metalurgická technologie na FMT Václav Merta – koordinace projektu, příprava a realizace litých komponentů, zlatnické práce, design a technologie
  • Pedagog SOŠUG Jan Michalisko – zlatnické práce, design a technologie, osazování kameny
  • Studenti navazujícího magisterského studia studijního programu Metalurgické inženýrství FMT Tomáš Kostkan a Adéla Vorálková – výtvarný návrh a příprava modelů pro lité komponenty, spolupráce při odlévání komponentů,
  • Studenti bakalářského studia studijního programu Umělecké slévárenství FMT Dominik Buzek a Kristýna Dobiášovská – zlatnické práce, fotografie finálního díla
  • Změstnanec HGF Jana Stejskalová – příprava a řezání kamenů
  • Jaromír Dřízgevič a Rudolf Štrbák - broušení kamenů
  • František Eliáš – výtvarný návrh a realizace modelu pamětní medaile

Děkujeme tímto celému kolektivu za skvěle odvedenou práci.

Vloženo: 2. 12. 2019
Útvar: 600 - Děkanát FMT