Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Pokud se bojíte, vyjeďte do evropských zemí

Pokud se bojíte, vyjeďte do evropských zemí
Studentka Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava Lucie Přibylová v letním semestru druhého ročníku studia vyjela do Švýcarska za studijním pobytem v rámci programu ERASMUS+. Tento program jí mnohé dal. Co, to se dozvíte v dnešním článku.

S programem Erasmus se seznámila už v prvním ročníku, kdy do České republiky a konkrétně k nám do Ostravy přijel na studijní pobyt švýcarský student. „Začali jsme se vídat a dnes už je to dva roky můj přítel, i proto jsem si vybrala Švýcarsko,“ začíná Lucie své povídání. Další motivací pro ni bylo, že švýcarské školy jsou velmi orientovány na praxi. „V rámci jednoho předmětu jsme měli semestrální projekt, na kterém jsme pracovali ve skupinách a docházeli do firem,“ vzpomíná. Projekt byl zaměřený na marketing a na management designu. Ve Švýcarsku je navíc nádherná příroda, takže ničeho nelituje.

O Švýcarsku je známé, že se jedná o zemi s většími životními náklady. „Je to drahá země. Já do Švýcarska vycestovala už před začátkem školy na tříměsíční brigádu, díky níž měla peníze na půl roku,“ říká Lucie. Chápe také, že studenti, pokud se rozhodnou, že vyjedou do zahraničí na stáž či za studiem, chtějí to nejlehčí a nejlevnější, aby si ze země užili co nejvíc. Ve Švýcarsku jsou také náročné zkoušky – jsou písemné, ale obsáhlé a studenti na ně mají jen jeden pokus.

Největší výhody svého výjezdu vidí v tom, že se zlepšila jak v cizích jazycích, tedy angličtině a němčině, tak i v ekonomie. „Do budoucna chci pracovat v cizině, kde cizí jazyk využiji,“ přibližuje své plány. Dalším benefitem studia v zahraničí jsou zkušenosti a samostatnost. „Chyběla mi svíčková, rodiče, kamarádi. Ale domů jsem jezdila, protože dostupnost je dobrá. Domů se dostanete jak autobusem, tak i letadlem,“ říká. Lucie pobyt v zahraničí doporučuje – a pokud se bojíte, jeďte do Evropy. Zjistěte, jací jsou lidé a kultura za hranicemi České republiky. „Lidé ve Švýcarsku jsou milí, pozdraví vás, usmějí se na vás, popřejí vám pěkný den. Na to tady nejsme zvyklí. Anglicky tam mluví i starší generace, málokdy se stane, že se nedomluvíte,“ dodává.

Zahraničí ji natolik nadchlo, že neví, zda bude pokračovat v navazujícím magisterském studiu. „Líbí se mi švýcarský systém – tam studenti vystudují bakaláře a jdou pracovat. Spousta z nich pracuje i během studia. U nás se takový důraz na praxi neklade, takže uvažuji, že na rok odjedu do Švýcarska a po roce se vrátím a školu dodělám,“ dodává na závěr. Ve Švýcarsku totiž existují ředitelství velkých firem, a protože se tam mluví i francouzsky a italsky, spojovacím jazykem je angličtina. A to Lucii láká. Necháte se i vy zlákat studiem či stáží v zahraničí?

 

 

Vloženo: 6. 1. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět