Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Vánoční pozdrav rektora 2019

Vážení kolegové, milí studenti,

nejprve bych Vám všem rád popřál klidné prožití Vánoc v kruhu rodiny a Vašich nejbližších. Následně bych s potěšením informoval krátce o tom, čeho se nám společně podařilo v roce 2019 dosáhnout.

Dne 9. prosince 2019 univerzita obdržela rozhodnutí o udělení institucionální akreditace. Dle rozhodnutí Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se nám povedlo projít velmi složitým procesem, který se týkal celé univerzity. Uspěli jsme celkem v 10 oblastech vzdělávání a akreditace má platnost 10 let. Po tuto dobu máme potvrzeno, že můžeme jako univerzita poskytovat vysokoškolské vzdělání v daných oblastech a studijních programech. Což právě udělení akreditace po důkladném posouzení prokázalo. Pro nás to konkrétněji znamená větší samostatnost, včetně možnosti schvalovat si nabízené vysokoškolské studijní programy samostatně v rámci interního akreditačního řízení. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli.

Také jsme letos potvrdili kvality naší univerzity v rámci společenské odpovědnosti, jako jedné z vedoucích institucí nejen v našem kraji, ale i v rámci celé republiky. Obdrželi jsme Cenu hejtmana kraje za rok 2018 a také Národní cenu ČR za společenskou zodpovědnost. Ano, to jsou ty stovky velkých i malých akcí a činů jako např. Krevní výzvy, Technika Run, sbírky pro Moment Charity Shops, podpora environmentálního vzdělávání, popularizační akce, atd.

Otevřeli jsme nové těžké laboratoře v přístavbě pro CPIT TL 1, zrekonstruovali prostory Fakulty bezpečnostního inženýrství, budovy D a další. Pro další rok nás čeká otevření test bedu CPIT TL 3 a zahájení stavby nové Ekonomické fakulty.

Sám adventní čas nás donutí trochu zpomalit, rozhlédnout se kolem sebe a uvědomit si, že jsou mezi námi i ti, kteří pomoc potřebují. Je naplňující myslet i na druhé. Po tragické události, která se stala na naší spolupracující instituci Fakultní nemocnici Ostrava, jsou tyto hodnoty ještě zřetelnější.

Jestli bych si pro následný rok 2020 něco osobně i pracovně přál, bylo by to ještě další prohloubení spolupráce mezi pracovišti i jednotlivci. Jen pevné vnitřní semknutí může naši univerzitu posunout dále a dosáhnutá synergie se může stát naší konkurenční výhodou.

S přáním prožití krásných vánočních svátků a všeho nejlepšího do nového roku

prof. Václav Snášel

rektor