Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Fakulta strojní přivítá ve svých řadách dalšího profesora

Docent Marek Sadílek z katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie přednesl před Vědeckou radou VŠB-TUO svou inaugurační přednášku. Úspěšně. Stane se tak brzy profesorem.

Vědecká rada univerzity si poslechla inaugurační přednášku na téma Progresivní metody obrábění v CAD/CAM systémech a schválila tak docenta Marka Sadílka ke jmenování profesorem. Jakmile tak prezident republiky učiní, bude se Fakulta strojní pyšnit dalším pedagogem s nejvyšším titulem, tentokrát v oblasti strojírenské technologie.

Progresivními metodami obrábění, které byly předmětem inaugurační přednášky, se docent Sadílek zabývá dlouhodobě. Přednáška popisuje výzkumy v oblasti frézování tvarových ploch na počítačem řízených obráběcích strojích, které jsou programovány pomocí tzv. CAD/CAM systémů. „Výsledkem je zlepšení požadované přesnosti a jakosti povrchu obrobeného tvarového dílu, např. lisovacího nástroje určeného k lisování části karoserie automobilů,“ vysvětluje docent a doplňuje, že cílem progresivních metod je snížení nejen strojního času, ale také opotřebení řezného nástroje a energetického zatížení stroje.

Problematice obrábění se Marek Sadílek věnoval už na střední škole – v Lutíně maturoval v oboru mechanik seřizovač se zaměřením na obráběcí stroje a linky. Pak už jeho cesta vedla na Fakultu strojní VŠB-TUO, kde na „domovské“ katedře obrábění, montáže a strojírenské metrologie absolvoval postupně magisterské i doktorské studium, habilitační řízení a teď už i řízení ke jmenování profesorem.

To je nyní ve své závěrečné fázi a docent Sadílek tak čeká na jmenování prezidentem republiky a slavnostní předání jmenovacích dekretů ministrem školství v pražském Karolinu.

Text:  Mgr. Lada Poštulková, koordinátor PR

Foto: Archiv Marka Sadílka