Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

„Logické myšlení a osobnost, to je to hlavní, co po kandidátech chceme,“ říká ředitel Kofoly Daniel Buryš

„Logické myšlení a osobnost, to je to hlavní, co po kandidátech chceme,“ říká ředitel Kofoly Daniel Buryš
Absolventem Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava je také generální ředitel společnosti Kofola Daniel Buryš.

Daniel Buryš vystudoval na Ekonomické fakultě VŠB-TUO automatizované systémy řízení. „Studoval jsem v době revoluce, což bylo pro celou společnost, včetně škol, období velkého třesku. Politická ekonomie socialismu najednou zanikla a pomalu vznikalo něco nového,“ říká Daniel Buryš na začátek.

Když se rozhodoval, kam půjde po střední průmyslovce, měl tři kritéria. „Chtěl jsem, abych školu neměl moc daleko, aby tam bylo hodně holek, protože jsem předtím studoval školu, kde byli samí kluci, a aby nebyla moc těžká. Na období studií vzpomínám rád, měl jsem čas věnovat se i jiným aktivitám – basketu, brigádám a dítěti. Ekonomické vzdělání považuji za velice dobré, univerzální,“ vysvětluje Daniel Buryš, který je velký ostravský patriot, o přesunu do hlavního města nebo do Brna neuvažoval. „Po revoluci jsem jezdíval na brigády do zahraničí. Vydělal jsem si tam za týden to, co bych tady vydělával dva měsíce. Jeden kluk mi ale řekl: není frajeřina vydělat si ty peníze tady v zahraničí nebo v Praze, je frajeřina je vydělat v Ostravě, a toho se držím,“ říká.

Po absolutoriu se chtěl věnovat práci v oboru, proto se přihlásil o práci v IT firmě. „Potenciální zaměstnavatel ale zjistil, že o ekonomice nevím prakticky nic, a tak mě nevzali. Rozhodl jsem se, že se doučím to nudné účetnictví, daně a finance, a potom půjdu zpět k počítačům.“ Nastoupil však na pozici asistenta účetního, kde zůstal. „Bavilo mě to a svět IT o nic nepřišel,“ přibližuje.

Když později hledal novou práci, oslovila ho právě společnost Kofola, která se mu líbila nejen svým zaměřením, ale také dynamičností a vývojem. „Napoprvé mě nepřijali, nelíbil jsem se majiteli. O rok později jsem to zkusil znovu a stal se finančním ředitelem české části, do firmy mě chtěl jeden z manažerů,“ přibližuje svou cestu do Kofoly Daniel Buryš. Ze své práce je nadšený od prvního dne. „Líbilo se mi všude, kde jsem pracoval, ale Kofola je nejzajímavější. Fungujeme v oblasti rychloobrátkového zboží, kde je krásně a rychle vidět, když něco uděláte dobře, anebo když to naopak pokazíte,“ říká o své práci. Daniel Buryš neupřednostňuje krátkodobé cíle. Společně s kolegy buduje hodnotu z dlouhodobého hlediska a pro každého je Kofola srdeční záležitost.

I navzdory pandemii připravuje Kofola řadu novinek. „Přicházíme na trh s novinkou v podobě BIO vody Rajec. Není jednoduché takový výrobek vytvořit. Nově jsme připravili také limonády ze sicilských citrusů Targa Florio, jejichž hlavním odběratelem má být sektor HORECA. I přesto, že jsou hotely a restaurace nyní  zavřené, nezastavili jsme tento projekt, protože myslíme v pozitivní vývoj a chceme být připraveni, až se trh otevře,“ přibližuje absolvent. Pandemie zasáhla také  síť salaterií a freshbarů UGO, které jsou často v dnes zavřených nákupních centrech. Kofola působí také v Chorvatsku, které loni nezaznamenalo tak velký nával turistů, jako v letech předchozích. „Výrazná část našich tržeb  je z gastronomie. Důsledky pandemie covid-19 se tak projevily na našich tržbách, reálný více než 15% pokles se nám však podařilo korigovat akvizicí tradičních minerálních vod Ondrášovka a Korunní. Podařilo se nám firmu stabilizovat, měli jsme úspěšnou letní sezónu a šetřili jsme náklady. Celkový výsledek loňského roku tak byl díky tomu nakonec lepší než původní pandemická očekávání,“ doplňuje Daniel Buryš. Za nejpovedenější novinku loňského roku považuje minerální vodu Kláštorná Kalcia, značku ze Slovenska, kterou Kofola obnovila. „Velmi se jí daří. Tato minerálka obsahuje velké množství vápníku a navíc je vyrobena ze stoprocentně recyklovaného obalu (rPET). A připravujeme další novinky,“ naznačuje manažer.

V Kofole sází na absolventy. „Zjistili jsme, že přijímání renomovaných, drahých a už zkušených lidí má svá úskalí, proto se snažíme hodně stavět na studentech nebo lidech s krátkou praxí, chceme si je vychovat,“ přibližuje a přiznává, že je mu skoro jedno, jakou školu vystudovali. „Uchazečům dávám jednoduchý test v Excelu. Vidím pak, jestli má logické myšlení, nebo ne,“ říká. Důležité je, jestli nováček zapadne do týmu, jestli se bude chtít rozvíjet, jestli se bude chtít učit. „Člověk nemusí být Einstein, ale nemůže kazit atmosféru v týmu,“ dodává absolvent. Záleží mu na tom, aby jeho zaměstnanci pracovali v příjemném prostředí. Studium je základ, ale důležitější, je praxe v průběhu studia. „Studenti potřebují poznat, jak funguje reálná organizace, zkušenost je obohatí i ve studiu, protože budou vědět, co má smysl se učit a co ne. Studium je potřebné, rozšiřuje znalosti, učí logickému myšlení, ale až v kombinaci s praxí se vytváří osobnost,“ uzavírá Daniel Buryš.

 

Daniel Buryš
Generální ředitel Kofola ČeskoSlovensko
Daniel Buryš promoval v roce 1993 v oboru automatizované systémy řízení na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. V roce 2008 absolvoval také MBA program při Liverpool JMU School organizovaný VŠB-TUO. Před příchodem do Skupiny Kofola působil jako ředitel Hotelu Imperial v Ostravě (1996-2000), finanční ředitel ve společnostech Štěrkovny spol. s r.o. (2000-2004), Severomoravská energetika, a.s. (2004-2007) a Elektrociepłownia Chorzów „ELCHO“ S.A. (ČEZ Group). Ve skupině Kofola je od roku 2010. Začal na pozici finančního ředitele českých entit. Od roku 2018 je generálním ředitelem společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

 

Vloženo: 24. 3. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět