Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2022!

Za založením e-sportu na VŠB-TUO stojí Jakub Čubík

Za založením e-sportu na VŠB-TUO stojí Jakub Čubík
Myšlenka podpory e-sportu na VŠB – Technické univerzitě Ostrava žila už před sedmi lety, v roce 2014, jako studentský spolek vznikl o dva roky později.

Dva roky totiž Jakub Čubík vysvětloval, že e-sport je profesionální odvětví, které je o tréninku, psychické přípravě a divácké oblibě. „Založení e-sportu na VŠB-TUO nebylo jednoduché, o to víc si vážím otevřenosti zdejších lidí a jejich důvěry ve mně,“ usmívá se Jakub Čubík.

Dnes je jeho projekt skloňován i za hranicemi a jeho následovníci se objevují i na dalších univerzitách. VŠB – Technická univerzita Ostrava se navíc může pochlubit i první e-sportovní učebnou, založenou V České republice a nově Jakub spolu se svými kolegy o e-sportu přednáší studentům z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Cíl je jasný – posunout odvětví ještě víc dopředu.

Bylo těžké prorazit s e-sportem v takovém prostředí, jako je univerzita?

Lehké to rozhodně nebylo. Dostával jsem se do debat s lidmi, kteří říkali, že studenti by měli primárně studovat, nikoliv hrát hry, nebo že studenty zapálené do e-sportu na naší univerzitě určitě nemáme. V dnešní době je to o něco jednodušší. S kolegy z ESA (Esportovní studentská asociace, z.s.) se snažíme budovat e-sport i na ostatních univerzitách. Negace vůči němu tu nicméně budou dlouho, protože slovo sport spoustu lidí nadzvedává ze židlí. Vždycky jim to ale dokážu vysvětlit. E-sportu a jeho místu ve světě zkrátka věřím.

Určitě ale nespolupracujete jen s univerzitou. Kdo další vás podporuje?

Organizace spolupracuje s řadou partnerů. Jednak to jsou další univerzity, což je podle mě velmi důležité pro infrastrukturu a evoluci celého odvětví. Spolupracujeme také s partnery, kteří jsou nutní pro správný chod celého mechanismu – ASUS, AT Computers, X-Diablo, Genesis, Intel a spousta dalších. Navázali jsme spolupráci například také s Klubem pánů z Ponožkovic a společností Red Bull - ten je s námi vlastně už od samého začátku a zajímavé je, že oslovil on nás. To bylo poprvé a do dlouhé doby naposledy.

V logu e-sportu na VŠB-TUO je vlk. Proč padla volba právě na toto zvíře?

Líbí se nám asociace se sportem a maskoty. Uvažovali jsme o zvířatech lokálních, která žijí v České republice. Já sám nejsem z Ostravy, pocházím z Olomouce. O cestě z domoviny do černé Ostravy jsem vyprávěl jako o cestě na sever, výběr se nám tedy zúžil na medvěda a vlka. Nakonec jsme se rozhodli pro vlka, dnes už máme třetího. A já sám si hrdě říkám starý vlk.

Jakých turnajů se vlk VŠB-TUO účastní a ulovil už nějakou tu trofej?

E-sportovních turnajů je docela dost. Hlavní je pro nás 3E: Akademické mistrovství od ESA, účastníme se i dalších univerzitních turnajů, jako je Dota 2 na Slovensku, byli jsme i na zahraničních turnajích a hrdě nás reprezentujeme i doma, v Ostravě je třeba Ostrava Championship. My sami jsme pořádali třeba Dota 2 turnaje, kterých se účastnili nejlepší hráči v ČR, také turnaj CS:GO nebo v HearthStone. Za pořádání Rainbow Six Siege jsme sklidili uznání a komunita ho ohodnotila lépe než Mistrovství ČR. V některých turnajích působíme jako parťáci. Jedná se třeba o Red Bull M.E.O., Red Bull Ultimátní hráč nebo Clash of Ages DOTA 2, který spolupořádáme s týmem e-sportu Univerzity Hradec Králové.

Jaké má tedy vlk ve sbírce trofeje?

Úspěchů je poměrně dost, ale chci říct „jeden“, ten nejlepší. Úspěch patří těm, kteří kdy hráli za e-sport VŠB-TUO, moc si toho vážím a děkuji! Snad jsem nikoho neurazil ��.

 Jste zakladatelem e-sportu na VŠB-TUO. Máte vůbec čas hrát? Jakou přezdívku jste si pro sebe, v tom gamingovém světě, zvolil?

Na hrách jsem vyrůstal, byť dnešním hráčům už možná přijdou trochu k smíchu. Hrál jsem hry jako Super Mario, Contra, Tetris, taky hada na svém prvním telefonu, Warcraft, Diablo, Dunu. A také zimní olympijské hry – na nich jsem zrušil klávesnici. Posledních 15 let hraji Dotu, PUBG a mnoho dalších her. V gamingovém světě mám přezdívku Cubass. Vznikla vlastně docela jednoduše. Dlouho mi lidé říkali Čubas. Když jsem nastoupil na herní dráhu, zjistil jsem, že háček je v tom online světě nepraktický, a tak jsem byl Cubas. Poslední změnu pak dodali vývojáři.  Některé hry mají pravidlo jen jednoho stejného nicku ve světě. No a tak sem musel přidat S, takže Cubass. Mám s ním, ale potíže, protože automatické hledání sprostých slov mě občas „rozmaže“.

Je pro e-sport korona krize složitá, anebo je na tento online svět zvyklý a pro vás se nic nezměnilo?

Hodně slýchávám, to se máte, teď jen všichni hrají a máte se fajn. Není to úplně pravda. Přišli jsme o všechny offline akce. Projevilo se to na návštěvnosti, na financích. Je ale pravda, že spousta jiných sportů nemohla uspořádat vůbec nic. To byla doba, kdy jsme mohli vidět e-sport ve sportovní části televizních novin, což potřebuje.

Vloženo: 1. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět