Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2021!

S VŠB-TUO se lidé nenudí ani o prázdninách

VŠB – Technická univerzita Ostrava o prázdninách nespí. Naopak, pro žáky základních a studenty středních škol chystá řadu akcí. Jakých?

Jakmile se po lockdownu otevřely základní a střední školy, děti a junioři se vrátili i k nám na univerzitu. Pedagogové sice průběžně doplňovali svou výuku našimi online přednáškami, ale možnost potkat se naživo a na techniku si sáhnout a je pochopitelně lákavější. A nejen proto chystáme během léta hned několik akcí.

Ve čtvrtek 24. června 2021 se bude konat Letní škola Aplikované fyziky, kterou připravuje Katedra fyziky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Během (výjimečně jednodenní) Letní školy aplikované fyziky si vyslechnou přednášky z oblasti optiky, magnetismu, jaderné fyziky a nakouknou pod pokličku studentské i vědecké práce v laboratořích.

V pátek 25. a v sobotu 26. června potkáte stany v univerzitních barvách plné technických exponátů na Festivalu v ulicích, na který chystá VŠB-TUO zajímavý program: postavíte si dům z kostek, nebo dřevěný DaVinciho most, změříte si teplotu pomocí termokamery a budete si moct vyzkoušet tisk na 3D tiskárně. Zjistíte také, že bez odlitků svět nefunguje, objevujte různé materiály pod mikroskopem, zahrajete si geologické pexeso nebo vyřešíte kvízy a hlavolamy. A protože i na festivalu je třeba se hýbat, můžete šlápnout do pedálů na energokolech, díky kterým si sami vyrobíte elektřinu. A s letními školami nekončíme, 12.16. července mohou studenti středních a vysokých škol prožít společných 5 dní poznávání zajímavých míst a terénních výzkumů, urbánních her v ulicích Ostravy, týmové i individuální práce na Letní škole architektury pořádané lektory z Katedry architektury FAST. Tradičně na mladé matematiky a fyziky čeká v prvním prázdninovém měsíci Letní škola MOFO. „Jedná se o týdenní soustředění nejen s výukou. Nenásilnou formou a netradiční cestou podporujeme zájem studentů o matematiku a fyziku, rozšiřujeme jejich znalosti a rozvíjíme logické myšlení,“ přibližuje letní školu Petr Otipka z Katedry matematiky FS. O letní akce nebudou ochuzeni ani učitelé. Pro učitele fyziky se bude konat letní škola. Na konci srpna proběhne také geovědní seminář pro pedagogy.

V červenci a srpnu univerzita tradičně ožije TechCampy pro děti zaměstnanců. O tyto příměstské tábory je tradičně velký zájem, účastníky čeká zážitkový prázdninový týden, a zároveň hravě vědecký program na našich pracovištích. Vrcholem letní sezony na VŠB-TUO ale bude 2. září, na které škola organizuje oblíbený festival Art & Science. Festival připravujeme v upravené podobě: dopolední program bude patřit studentům a pedagogům středních škol a odpoledne jsme pojali jako neformální setkání zaměstnanců univerzity. 7. září můžete stánek univerzity navštívit na Slezskoostravském hradě v rámci akce Chemie na hradě. 24. září se koná Noc vědců, která letos nese podtitul Čas. Zveme vás do našich laboratoří, univerzitních expozic, připravujeme video přednášky i příběhy. Akcemi nabité září uzavřou 25. a 26. září také Kopřivnické dny techniky, kterých se VŠB – Technická univerzita Ostrava bude také účastnit. 1. října pak startuje Junior univerzita, systém studia pro žáky základních a studenty středních škol ve volném čase.

Vloženo: 14. 6. 2021