Představujeme absolventy: Ekonom Martin Melecký

Absolvent Ekonomické fakulty a profesor ekonomie, ekonom Světové banky.

Martin Melecký

Pocházím z Otic, vesnice nedaleko Opavy. Po ukončení gymnázia v Opavě jsem začal studovat Ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, nejprve Ing. v oboru finance a později doktorát v oboru ekonomie.

Inspirativní lektoři, cílevědomost a zájem o politiku mě přivedly k soutěži o Cenu mladého ekonoma České společnosti ekonomické, kterou jsem vyhrál až po několika pokusech. Ale každý částečný neúspěch byl cennou zkušeností.

Po dalších studiích v Austrálii, konzultacích pro ECB a práci pro nizozemskou centrální banku jsem strávil posledních 18 let prací pro Světovou banku. V současné době jsem hlavní ekonom v oddělení financí, konkurenceschopnosti a inovací. Vedl jsem programy hodnocení finančního sektoru, operace rozvojové politiky a projekty investiční a technické pomoci v jižní Asii, východní Evropě a střední Asii. Jsem spoluautorem regionálních zpráv Hidden Debt in South Asia, Economic Corridors in South Asia, a Finance for Shared Prosperity in Europe and Central Asia. Jsem také hlavním autorem kapitoly ve zprávě World Development Report 2014 o úloze finančního systému v řízení rizik. Publikoval jsem v časopisech jako World Bank Economic Review, World Bank Research Observer, Cambridge Journal of Regions, Economy and Society, Journal of Regional Science, Journal of Banking and Finance, Journal of Financial Stability a Journal International Money and Finance, mimo jiné ostatní.

Na Ekonomické fakultě VŠB-TUO pokračuji jako professor ve vedení týmů, které realizovaly pět výzkumných grantů Grantové Agentury ČR a v součastnosti spolupracujícím na výzkumném programu LEAD Agency s polskou Kozminski University.

Ekonom

Ekonom je ten, kdo se zabývá studiem a analýzou hospodářských jevů a procesů, jako jsou výroba, distribuce a spotřeba zboží a služeb. Být ekonomem to je jako být navigátorem na moři finančních trhů. Snaží se předvídat bouře ekonomických cyklů a navigovat loď (ekonomiku) k bezpečnému přístavu s názvem Prosperita. Jeho nástrojem jsou ekonomické modely, statistiky a teorie, které mu pomáhají porozumět, jak funguje svět peněz a obchodu. Ale nejde jen o nudná čísla a grafy. Ekonom je také schopen porozumět chování a motivacím lidí, které stojí za jejich ekonomickými rozhodnutími. Takže pokud potřebujete vědět, proč jsou věci v běžném životě takové, jaké jsou, a co by mohlo fungovat lépe, zeptejte se ekonoma!

7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz

Vloženo: 9. 10. 2024