Narodil jsem se v Havířově a dodnes zde žiji. Vystudoval jsem Střední Průmyslovou Elektrotechnickou Školu v Havířově se zaměřením na počítačovou techniku.
Poté (v roce 1999) jsem nastoupil na VŠB-TUO na Fakultu elektrotechniky a informatiky (v té době na pětiletý magisterský obor). Během prvních dvou let byla výuka zaměřená především na základy různých elektro oborů a na matematiku a fyziku. Nemohu říct, že by mě některý z předmětů bavil a můj prospěch tomu odpovídal. Od třetího ročníku byla již výuka zaměřena na jednotlivé katedry. Já si zvolil katedru Elektroenergetiky. Od této chvíle se objevovaly předměty, které mě začaly bavit. Prospěch se postupně zlepšoval a nakonec, po úspěšném ukončení magisterského studia, jsem se rozhodl pro studium doktorské.
Díky zapojení do vědy a výzkumu a povinnému psaní vědeckých článků se mi zlepšila angličtina. Participací ve výuce jsem si doplnil i četné teoretické mezery. Důležitý byl také rozvoj mých tzv. soft-skills, například komunikačních dovedností a patřičného sebevědomí (první přednáška vlastního článku na vědecké konferenci je zajímavý zážitek).
Díky doktorskému studiu jsem se, po jeho skončení, dostal do velké mezinárodní firmy ABB, a především jsem zvládl první rok v této firmě, který jsem celý strávil ve Švýcarsku. Musel jsem se naučit potřebnou problematiku projektování energetických zařízení a systémů. Nyní stále se Švýcarskými kolegy spolupracuji (z Ostravy) ale již v týmu pěti inženýrů, který koordinuji a také vedu tým pro výpočty elektrických sítí. Naprostá většina projektů je v zahraničí, většina mimo EU.
Nevím, jakou práci a život bych měl, kdyby studoval na jiné fakultě nebo škole (nebo kdybych nestudoval VŠ vůbec), ale na nynější situaci nechci nic měnit. Doporučuji si uvědomit, že je třeba v životě zabrat, udolat to, co mě nebaví, a soustředit se na to, co mě baví. Pak se většinou výsledky dostaví.
Projektant elektro se zabývá návrhem distribuce elektrické energie (vvn – velmi vysoké napětí, vn – vysoké napětí, nn – nízké napětí) pro průmyslové podniky, například pro průmysl dobývání nerostných surovin, výrobu vodíku, výrobu hliníku, námořní průmysl atd. Práce zahrnuje návrh rozvoden, transformátorů a podpůrných energetických zařízení včetně provádění přejímek. Provádí se také výpočty elektrických sítí, např. ustálený chod sítě, výpočty zkratů, výpočty harmonického zkreslení a také různé RMS/EMT simulace (start motorů, připojování transformátorů a filtrů harmonických k síti atd.). Součástí mé práce je také tvorba konceptu chránění průmyslové elektrické sítě se stanovením parametrů ochran.
Práce projektanta elektro zahrnuje také odborný dohled na projektech u méně zkušených kolegů a školení nových kolegů. Také dohlíení na vývoj nových inženýrských SW nástrojů a celkový rozvoj kompetencí Power system týmu. Základní komunikační jazyk je angličtina.
7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz