Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2024!

Studentské ceremoniály

Studentské ceremoniály
Studenti mají na VŠB – Technické univerzitě Ostrava již celá desetiletí možnost zařadit se po boku svých vyučujících a starších spolužáků do různých cechů, odborných komunit, profesních společenství.

Asi nejznámější je tradice skoků přes kůži, ale přinášíme vám informace i o méně známých a také novějších ceremoniálech, které se těší pozornosti studentů.

Skok přes kůži

Jedná se o slavnou a starodávnou hornicko-akademickou tradici, při níž jsou do cechu hornického pravidelně jedenkrát do roka přijímáni adepti z řad studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava. V roce 1852 byl datován první skok a od roku 1972 se pravidelně skoky organizují pod vedením HGF VŠB-TUO. 

Přijetí mladého studenta do hornického cechu na slavnostním shromáždění nejvyšších představitelů hornictví a hornického školství českého i zahraničního zůstává pro každého z nich zážitkem na celý život. Pro převážnou většinu znamená jejich převtělení se ze „smrdutého“ fuxe do Slavného semestra a tím jejich zařazení do slavné obce hornické i začátek jejich aktivního působení při rozvíjení a udržování hornických tradic.

Akce začíná tradičním salamandrem alias průvodem fuxií a fuxů. Úkolem průvodu je najít slavného a vysokého nadlišáka v některých z nor (často hospod). Během průvodu musí „smrdutci" předvést své znalosti, které dříve nabyli při hornických večerech – šachťácích, konaných v průběhu semestru v blízké hospodě. Během průvodu znějí hornické písně alias karmíny. „Smrdutci" po zkoušení ze záludných otázek klekají na kolena a prosí o to, aby mohli skákat přes kůži. Nadlišák posoudí, že adepti jsou schopni se úspěšně ceremoniálu účastnit. Celý večer se řídí Pivním zákonem a zpívají se nejrůznější hornické karmíny, fuxie a fuxové dostávají také prostor pro svůj slavný skok, při kterém zaznívají švéfly, básně a vtipné průpovídky. Nechybí ani svěcení tupláků, vyhlášení nejmladších a nejstarších semestrů.

Starobylost celé slavnosti dodává Skoku přes kůži neopakovatelnou atmosféru a je pro všechny účastníkem zdrojem radosti a zábavy.

Skoky přes kůži organizovali také studenti Hutnické fakulty (později FMMI a FMT) na počest slavnostního a tradičního přijímání do hutnického cechu.

 

Pasování na křemíky

Jednalo se o neoficiální akci pasování na budoucí první absolventy nového oboru Systémové inženýrství v roce 1973 v Ostravě-Porubě tehdy na Hutnické fakultě. Po dohodě s vedením katedry studenti připravili pasování jako studentskou akci (podobně jako Skok přes kůži u hutnických oborů). Na ní byli pasováni studenti z pátého ročníku v roce 1973 včetně jejich pedagogů z katedry. Akce se stala poté tradicí pro následující absolventy tohoto oboru na VŠB-TUO, později převedeného na Ekonomickou fakultu.

 

Míchačka

Akce pod názvem Míchačka určená studentům i akademickým pracovníkům Fakulty stavební se opakuje každoročně už od roku 1999.

Tehdejší ideou bylo takto přijímat členy „Eminence“ do stavařského cechu. Těmito členy měli být lidé, kteří se významně zasloužili o rozvoj FAST i stavebnictví. Snahou také bylo vytvořit akci, která založí tradici. S jistými obměnami, například v názvu, se ji povedlo udržet dodnes.

A jak Míchačka vypadá? Čtyřčlenné soutěžní týmy složené ze studentů, či studentů a akademiků jednotlivých studijních oborů proti sobě soutěží v nejrůznějších záludných disciplínách. Pomyslnou třešničkou na dortu této akce je scénka, která má za úkol reprezentovat obor, za který tým soutěží. Členové týmu tak vtipným způsobem představují svůj obor nižším ročníkům. Tradiční součástí této akce je i výroba modelu, v minulých letech třeba mohl být sestaven pouze z omezených surovin, letos na dané téma, a v dalších letech se možná dočká i dalších obměn. Co se však v zásadě nemění je fakt, že vítězný tým vždy získá putovní pohár a věcné ceny od partnerů fakulty.

Akci pořádá SKAS FAST.

 

Pokud si vzpomínáte na nějakou další tradici spjatou se studiem, uvedením do profesního cechu, dejte nám vědět na alumni@vsb.cz, rádi čtenářům přiblížíme vaše vzpomínky.

Vloženo: 23. 11. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět