Představujeme absolventky: Konstruktérka Kristýna Juříková Kutiová

Absolventka Fakulty strojní a konstruktérka ve firmě ŠKODA Motosport.

Kristýna Juříková Kutiová

Vyrostla jsem v Orlové a když bylo na čase vybrat si střední, zvolila jsem obor, který se věnoval silničním vozidlům a jejich diagnostice. Odmala totiž miluju auta a na havířovské střední jsem si ověřila, že je to směr, ve kterém chci pokračovat. Být například konstruktérem formulí nebo rallyových vozů. Na Fakultě strojní jsem proto pokračovala v programu Strojírenství a specializaci Dopravní technika a technologie (dnes program Dopravní systémy a technika).

V praxi mi pomohly znalosti z předmětů, jako byla silniční a závodní vozidla, diagnostika nebo modelování v 3D programech. Nejvíc mi ale dal studentský projekt Formula TU Ostrava, kde jsme stavěli skutečné závodní vozy. Tým funguje jako firma a řeší vše od návrhu přes výrobu až po ekonomickou stránku. Je to ryzí praxe. Naučila jsem se k práci používat současně hlavu i ruce, komunikovat s partnery a prezentovat naše výsledky i v angličtině. Byl to odrazový můstek pro mou kariéru ve ŠKODA Motorsport, kde se navrhují a vyrábí rallyová vozidla.

Začínala jsem na pozici konstruktéra podvozku a poté se stala kvalitářem. Na obou pozicích jsem navrhovala a testovala díly, kontrolovala je při závodech a pokud se vyskytly problémy, musela jsem zjistit příčinu. Bylo to výrobou, návrhem nebo montáží? Měla jsem na starosti také zlepšování procesů výroby, kontroly a montáže, stejně jako komunikaci s piloty vozů, automechaniky, výrobci a zákazníky. Hodně jsem cestovala – na závody a testování i na audity k zahraničním výrobcům dílů.

Konstruktér

Úkolem konstruktéra je přijít s konstrukčním návrhem, který obstojí v procesu výroby. Stojí tedy na startu vývoje nového výrobku, stroje či zařízení nebo přichází s inovací těch, které už existují. Zabývá se základními vlastnostmi, materiály, funkčností, designem i náklady na výrobu produktu. Ať už jde o auto nebo cokoli jiného.

Konstruktér v automotive má na starosti vývoj a často také testování nových dílů vozidel. Zabývat se může pohonem, podvozkem, aerodynamikou nebo třeba elektronikou. Kromě automotive se absolventi programu Strojírenství, kteří si na konci druhého ročníku zvolí dráhu konstruktéra ve specializaci Konstrukce strojů, uplatní ve všech ostatních oblastech strojírenství. Do svých vývojových center je budou lákat nejrůznější firmy z Česka i ze světa. Absolventi jsou žádaní také na poli vědy a výzkumu.

7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz

Vloženo: 2. 10. 2024