Pocházím z Ostravy, kde jsem vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky, konkrétně obor informační technologie. Po úspěšném složení maturitní zkoušky jsem se přihlásil na Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, kam jsem byl přijat do studijního programu Požární ochrana a průmyslová bezpečnost.
Všechny předměty zahrnuty do studia byla pro mé uplatnění v praxi velmi přínosné. Pokud bych měl za sebe zmínit ty nejdůležitější předměty, tak by to určitě byly technicky zaměřené předměty jako Zabezpečovací systémy, Vybrané kapitoly požární ochrany, Projektování bezpečnostních systémů nebo Protipožární a bezpečnostní systémy.
Již při studiu jsem získal uplatnění v největší poradenské společnosti v České republice v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu (společnost F.S.C. Bezpečnostní poradenství, a.s.). Mou hlavní pracovní náplní je zpracovávání především projektové dokumentace pro provádění stavby se zaměřením na systémy technické ochrany a elektrickou požární signalizaci, a to především pro významné subjekty kritické infrastruktury. Součástí mé pracovní náplně je také výkon autorských dozorů na stavbách, provádění odborných technických přejímek a posuzování fyzické ochrany u významných klientů. Posledním rokem také zajišťuji pozici manažera útvaru projekce.
V případě úspěšného absolvování studijního programu Požární ochrana a průmyslová bezpečnost, konkrétně studijní obor Technické zabezpečení osob a majetku, lze získat uplatnění např. v projekčních společnostech. Práce projektanta pak představuje především vypracovávání projektových dokumentací v různých stupních se zaměřením na systémy technické ochrany a elektrickou požární signalizaci, provádění výkonu autorského dozoru a odborně technických přejímek nebo výkon projekt managera. Nezbytným požadavkem pro vykonávání této profese je především úspěšné složení zkoušky odborné způsobilosti dle nařízení vlády č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů.
V poradenských společnostech lze najít uplatnění také jako konzultant fyzické bezpečnosti, který v rámci své pracovní činnosti posuzuje na základě zpracovaného posouzení rizik stávající stav fyzické bezpečnosti u klienta, a to jak v technické oblasti (systémy technické ochrany), tak i v oblasti nastavených režimových a organizačních opatření a výkonu fyzické ostrahy. Součástí této činnosti může být také provádění tzv. penetračních testů, kde se napřímo testuje funkčnost nastavených bezpečnostních opatření simulací reálné možnosti potenciálního útoku.
Uplatnění lze také nalézt v různých národních, ale i nadnárodních společnostech, a to především na pozicích jako security specialisty, architekta fyzické bezpečnosti, případně můžete být přímo součástí bezpečnostního managementu společnosti. Všechny tyto pozice mají za úkol stanovit a udržovat bezpečnostní standard zajišťující bezpečnost ve společnosti, a to jak v oblasti fyzické bezpečnosti, tak i kybernetické bezpečnosti.
7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz