Pocházím z Opavy a na Fakultu strojní jsem se hlásil z místní průmyslovky – maturoval jsem v oboru strojírenství a rozhodl se ve studiu pokračovat. Motivovalo mě uplatnění na trhu práce, což se později potvrdilo. Více než 80 % studentů z mého oboru strojírenské technologie mělo ještě před státnicemi domluvenou práci ve strojírenských firmách.
Během studia mě velmi ovlivnili pedagogové. Měli můj respekt a já chtěl následovat jejich vzor. Studiu také vděčím za to, že jsem se naučil pracovat s informacemi. Zjistil jsem, jak je zpracovat, pochopit a nakládat s nimi. Nejvíc mě ale posunulo, když jsem si uvědomil, že nemá smysl srovnávat se s ostatními. Zpočátku mě totiž trápilo, že nemám ono strojírenské cítění, jaké jsem pozoroval u některých svých spolužáků. Učivu rozuměli tak nějak přirozeně, zatímco já musel vynaložit značné úsilí, abych se jim přiblížil. Teď už vím, že to byla přínosná zkušenost, která mě motivovala najít svou vlastní cestu.
Našel jsem ji ve strojírenské firmě Witzenmann Opava, kam jsem nastoupil hned po studiu a kde pracuji už 10 let. Začínal jsem jako výrobní technolog pro automotive a měl jsem na starosti především řešení výrobních problémů nebo zavádění nových produktů do sériového stavu. Po čase jsem se posunul na pozici projektového technologa. Jsem v denním kontaktu s kolegy z Německa, kde se nachází hlavní vývojové centrum. Společně volíme technologické postupy i strojní možnosti a řešíme výrobní náklady i otázky vyrobitelnosti a měřitelnosti v sériovém procesu.
Technolog je člověk, jehož úkolem je vymyslet, jak se bude výrobek vyrábět. Musí tedy přijít s vhodným technologickým postupem, který zahrnuje i to, jaký strojový park a jaké nástroje k tomu budou potřeba.
V praxi se obvykle rozlišují dvě skupiny technologů. Výrobní technolog řeší především aktuální sériovou výrobu a jeho cílem je ji neustále zlepšovat, zefektivňovat a snižovat zmetkovitost. Projektový technolog má oproti tomu na starost zejména budoucí projekty, a tedy úkony před samotnou sériovou výrobou. Zabývá se designem produktu, navrhuje pracovní postup, tvoří pracovní instrukce a kontroluje vyrobitelnost i výkresovou dokumentaci.
Z povahy práce technologa je jasné, že o uplatnění nemají absolventi programu Strojírenství a specializace Strojírenská technologie na Fakultě strojní nouzi. Práci najdou v každém strojírenském podniku, který se zabývá výrobou produktů – v malých firmách i velkých společnostech nadnárodního významu. Neztratí se ale ani v jiných oblastech průmyslu. V Česku i zahraničí.
7 fakult, 28 příběhů úspěšných absolventů. Tato série portrétů našich absolventů vznikla v rámci vydání brožury Kariérní uplatnění absolventů VŠB-TUO. Chcete být nadále s námi v kontaktu? Přihlaste se do absolventské sítě Alumni VŠB-TUO: alumni.vsb.cz