Setkat se s bývalými spolužáky z ročníku, je možno nejen přímo na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava, ale i mimo např. na Knižním festivalu, či na souběžném Festivalu cestovního ruchu, jež se oba opět konaly letos v březnu na Černé louce v Ostravě. A právě zde měla Hornicko-geologická fakulta tradičně své dva výstavní stánky.
První stánek informoval zejména o možnostech studia na fakultě a činil tak zajímavou formou 12 testů či kvízů z mineralogie, na základě kterých jste mohli vyhrát krásné leštěné kamínky. (Člověk by si řekl „kamínky“, ale jeden takový kamínek stojí překvapivě v průměru okolo 100 korun, jak jsem se dodatečně dověděl na letošním dubnovém prodejním Mineralogickém setkání v aule VŠB-TUO). A právě tady u tohoto prvního stánku jsme si dali sraz spolužáků dle konceptu Setkání (jen tak) mimochodem, tj. od 11 do 11:11 hod (tedy jen na 11 minut). Kromě mne dorazila, k lítosti, jediná avšak šťastná spolužačka, neboť byla ráda, že jsme se v tom mumraji vůbec našli, několik spolužáků se omluvilo a ostatní mají asi jiné starosti. Domluvili jsme se, že jim zapíšeme do indexu neomluvenou absenci. Chvíli jsme si vyměňovali informace na způsob networkingu a pak musela spolužačka utíkat hlídat vnoučata – bohužel časté zaměstnání absolventů důchodců. Na fotografii je důkazní materiál ze setkání.
Na druhém stánku doplňovalo Hornicko-geologickou fakultu na Festivalu cestovního ruchu Planetárium Ostrava. Zaujalo hvězdářským dalekohledem, kterým jsme pozorovali místo hvězdiček nejmenší větvičky na vzdáleném stromě, a dále pestrou nabídkou přednášek pořádaných v planetáriu. Fotografie zachycuje výklad i k některým všetečným otázkám (např. Je vesmír konečný nebo nekonečný?).
Pan Plucnara doplnil také možnost setkání přímo v kampusu VŠB-TUO, a to formou pohybu a prohlídky areálu.
Setkání za pohybu, v interiéru i v plenéru. Zdánlivě neslučitelné požadavky lze jednoduše zrealizovat formou procházky univerzitním kampusem VŠB-TUO v Porubě, přičemž absolventi procházejí jak vnitřky budov, mezi budovami tak i volnou přírodou nacházející se na okraji kampusu. Návrh trasy procházky, která je současně poznávací i zdravotní naleznete na webu mapy.cz ZDE. Okruh v délce 5,6 km lze středně rychlou chůzí absolvovat přibližně za hodinu a čtvrt. Start je poblíž úřední desky před rektorátem. Trasa zabíhá až k planetáriu a vrací se následně zpět. Cíl je pak na chodníku slávy opět před rektorátem. Fotografie znázorňuje trasu zachycenou na mapě službou Stopař.
Podrobnný popis najdete také na webu Alumni v sekci Buďte v obraze.
Autor textu a fotografií: Ing. Stanislav Plucnara, absolvent z roku 1974, zlatý absolvent z roku 2024.