Platnost příspěvku skončila 26. 2. 2022!

VŠB-TUO přivítala nové zahraniční studenty

Do letního semestru jsme přivítali na 200 nových zahraničních studentů.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava přivítá ve svých učebnách v letním semestru na 200 zahraničních studentů, kteří si naši univerzitu vybrali pro svůj studijní pobyt. Už tradičně pro ně byly připraveny Orientation Days, které uspořádala studentská organizace Erasmus Student Network VŠB-TUO ve spolupráci s oddělením Mezinárodních vztahů a mobilit studentů.

Nejdůležitější částí prvního dne Orientation Days je Welcome Ceremony. Ceremoniál, v němž rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., a president naší lokální univerzitní sekce ESN Bc. Anton Husovský, přivítali zahraniční studenty, trval asi 45 minut. Studenti tak díky tomu poznali nejen důležité lidi z univerzity, ale také důležité lidi z ESN – zejména buddy koordinátory za jednotlivé fakulty. Seznámili se také s akcemi, které pro ně bude ESN během semestru pořádat, například výlety do hor, víkendové výlety na Jižní Moravu i do zahraničí a na přelomu jara a léta výlet na vodu. „Jsem potěšen, že na naší univerzitě můžeme opět přivítat studenty za zahraničí. Welcome Ceremony je skvělá příležitost pro představení univerzity všem novým studentům. Díky Erasmus Student Network VŠB-TUO jim kromě studia můžeme nabídnout i řadu dalších aktivit, aby nás doporučili po svém návratu domů,“ říká rektor univerzity, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc.

Po Welcome Ceremony následoval už tradiční raut, který se tentokrát nekonal v budově univerzitní Menzy, ale v budově Auly. Připraveny byly jak obložené mísy, zeleninové saláty, ovoce i zákusky, tak také tradiční jídlo jako třeba guláš či bramboráky. Večer studenti, čeští i zahraniční, zakončili v klubu Vrtule na kolejích, kde pro ně byla připravena party doplněná o zajímavé soutěže.

Středa a čtvrtek patřily tour po fakultách. Jednotliví buddy koordinátoři vzali své zahraniční studenty na fakulty, představili je fakultním koordinátorům, zařídili s nimi studentská ID i univerzitní či ISIC karty. Ukázali jim také kampus a vůbec fungování na univerzitě. Event koordinátor ESN VŠB - TU Ostrava Daniel Walczysko pro zahraniční studenty na středeční prosněžené odpoledne připravil také tzv. Sightseeing Game. Hry se zúčastnilo na 60 zahraničních studentů, kteří díky ní poznali centrum města.

Možnost poznat české tradice více do hloubky, zahrát si hry a ochutnat další česká jídla měli studenti na prvním, českém FILLUPu. Zkratka FILLUP znamená Free International Language Lesson Unity Programme a skládá se ze tří částí – International Evenings, CatchUpů a Tandemů. Na dvou naposledy zmíněných se můžete naučit cizí jazyk od svých zahraničních spolužáků.

V pátek si zahraniční studenti mohli na tzv. Flea Marketu koupit nádobí do kuchyně, kolíčky na prádlo a spoustu dalších věcí. Výtěžek půjde na dobročinné účely. Odpoledne je pak čekalo už tradiční ESN Gym na kolejích, kde si mohou každý pátek přijít zahrát volejbal nebo basketbal. Večer pak patřil seznamování na další akci, kterou dělají studenti pro studenty – na tzv. Speed Meetingu, který se konal opět v klubu Vrtule.

V neděli se společně šlo na kopec – konkrétně na Ostravany oblíbenou haldu Emu, ze které je pěkný výhled na město. „Věříme, že se zahraničním studentům první týden na univerzitě líbil a jsou už dostatečně zorientovaní na to, aby celý jejich semestr probíhal v pořádku, že se jim u nás bude líbit a vytvoří si na Ostravu i Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava jen krásné vzpomínky,“ uzavírá Bc. Bára Urbanovská, která je v ESN zodpovědná za PR.

Vloženo: 14. 2. 2018