Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2022!

Doktorandka Nela Freiherrová z FASTu usiluje o kvalifikaci na Olympijské hry 2020

Inženýrku Nelu Freiherrovou můžete obyčejně potkat na univerzitní půdě jako studentku doktorského studia na Fakultě stavební. Studuje obor Teorie konstrukcí. Ve svém volném čase se ale věnuje sportu, který byste do ní asi netipli. Tahle sympatická slečna je Mistryní České republiky v boxu.

Nela si obor Konstrukce staveb oblíbila už na bakalářském studiu a našla v něm svou cestu. Proto když si dodělala na Fakultě stavební navazující studium, rozhodla se na univerzitě zůstat a vrhnout se na doktorát. „Myslím si, že se jedná o zajímavý obor, který má budoucnost. Navíc dokážu studium dobře zkombinovat se svým časově náročnějším tréninkem,“ říká o své volbě doktorandka.

Její milovanou zálibou je sport. Spolu s bratrem, dvojčetem, se mu věnují už od malička. Díky němu si také zamilovala box. „Můj bratr mě začal hecovat, že bych box nezvládla. Tak jsem vyrazila na jejich trénink, asi v mých devatenácti letech. Od té doby jsem se tomu nepřestala věnovat. A baví mě čím dál tím víc. Vidím u sebe neustálý progres,“ říká mladá boxerka, která si rychle získala svou pověst.

I když se Nela sportu musela přestat na dva roky věnovat kvůli zdravotním problémům a operacím obou ramen, nic nevzdala a teď sklízí jeden úspěch za druhým. Mezi ty největší patří titul Mistryně České republiky 2017, bronz z Mistrovství Slezska v Gliwicích a spousta medailí z mezinárodních turnajů a soutěží.

Každý týden absolvuje šest až deset tréninků v závislosti na sezóně. Během toho stíhá přípravu materiálů na hodiny, které učí, a na zkoušky, které musí v rámci doktorského studia splnit. V květnu ji také čekají první zápočty, které bude zadávat jako cvičící.

Nelu můžete v letním semestru potkat na cvičeních pro 2. ročník oboru Architektura. „Učení mě baví. Je to příjemná změna od toho, co běžně dělám ve svém volném čase. Ještě jsem se úplně nerozhodla, jaký typ učitelky chci být. Spíše se snažím jít cestou přátelské výuky. Ale zápočty zadarmo nedávám,“ směje se. V budoucnu ji možná potkáte na tréninzích v rámci předmětu Tělesná výchova na Katedře tělesné výchovy a sportu. Určitě by možnost zatrénovat si box a umět se například ubránit v krizových situacích běžného života uvítala spousta studentů.

A co je podle boxerky na turnajích a zápasech to nejtěžší? V rámci své váhové kategorie musí před vážením v rámci zápasů shodit dvě až tři kila: „Záleží hlavně na tom, kolik času na hubnutí mám. Postupně se stahuje jídlo, v posledních dnech před vážením se stahuje i voda. Někdy to padá samo, občas musím přejít na trochu drastičtější postup.“ Vážení samotné se může lišit turnaj od turnaje. Na některých se váží dokonce i mezi jednotlivými zápasy, proto si boxeři ani po vážení nemohou pořádně doplnit síly.

Boxerku ale ani omezování ve stravě neodradilo. Navíc uvažuje o budoucnosti, do které chce box rozhodně zapojit. „U mužů je věková hranice, do kdy mohou závodně boxovat, 40 let. Předpokládám, že je to u žen podobně, ale takhle se v tom věku nevidím. Určitě se budu sportu pořád věnovat, i když spíše v rámci trenérské praxe,“ prozrazuje o svých plánech Nela. Už nyní vede kondiční tréninky pro Boxing Club Ostrava, pod kterým sama trénuje a jezdí na zápasy. A to vše pod taktovkou trenérů Dalibora Frohlicha a Jiriho Kotiby.

Talentovaná sportovkyně byla aktuálně zařazena do projektu Tokio 2020. „Všechno směřuje ke kvalifikaci na další Olympijské hry. Základním požadavkem, který musím splnit, je buď postup na Mistrovství Evropy, na Mistrovství světa nebo turnaj z kategorie A pod záštitou Mezinárodní boxerské feredace,“ říká mistryně České republiky v boxu o svém programu na nejbližší dva roky. Nelu čeká náročná konkurence. Podmínky k trénování nejsou ve všech zemích světa stejné. Čemuž se přizpůsobuje také styl boxu. Ale jak říká sama sportovkyně, nic není nemožné.

Nejbližší výzva čeká Nelu už v květnu. Proběhne totiž Mistrovství Evropy v boxu. Držíme palce, aby všechno klaplo!

Vloženo: 16. 4. 2018