Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

jELITA

jELITA
Hledáte zábavu a chcete se aktivně vybít i během semestru? Nechcete jen sedět doma nebo na pokoji, ale něčemu se věnovat a někam patřit? Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava najdete spoustu organizací, a tudíž i příležitostí k začlenění se. Jedním z nich je také parta věnující se ultimate frisbee. Čtěte dál, představíme vám jELITA!

Ultimate frisbee tým funguje na naší univerzitě už devět let. Tento sport obecně nabízejí katedry tělovýchovy a sportu na různých vysokých školách jako tělocvik. Ultimate frisbee je sport, který se hraje bez rozhodčích, ale i tak má dost pravidel: žádný tělesný kontakt během hry, fauly, běhání s diskem a podobně. Do týmu se mohou zapojit jak muži, tak ženy. Hráči jezdí na turnaje – 2. a 3. ligy či na turnaje pro nováčky. „Dlouhou dobu jsem hledal sport, který by mě bavil. Vyzkoušel jsem kupu různých sportů, ale až frisbee mě bavilo. A nejen protože je to vcelku neznámý sport, ale hlavně kvůli úžasné komunitě hráčů, ať už v našem týmu nebo ostatních týmech,“ přibližuje jeden z hráčů, Radek Petráš, na začátek. „Pro mě hlavním důvodem byla paradoxně absence mého nejoblíbenějšího sportu na kolejích v Porubě, a tak jsem hledal nějakou náhradu. Mám rád pohyb a frisbee jsem znal od spolužáka, který aktivně hrál a částečně i trénoval frisbee. Přišlo na krátkou konverzaci a já se rozhodl frisbee vyzkoušet,“ doplňuje spoluhráče Jakub Sirovátka.

Jestli si myslíte, že mezi jednotlivými týmy existuje nějaká nevraživost, tak jste na omylu. Na turnajích si klidně půjčují hráče a jsou součástí jedné rodiny. Hráči jsou milí a přátelští. Nikdo nebude dělat rozdíly, jestli jste začátečník, nebo pokročilý. „V zásadě může být frisbee dost náročné, pokud je vašim cílem být opravdu nejlepší a hrát na nejvyšší úrovni. Dostat se na špici opravdu stojí hodně úsilí, asi stejně jako v každém jiném sportu,“ doplňuje Fido. Stačí, když budete týmový hráč, budete mít nadání pro sport a budete chtít. „Nejde nám o vaše zkušenosti, chytat i házet s diskem vás naučíme a rádi vysvětlíme o čem frisbee je,“ přibližují hráči jELIT. Pokud tedy uvažujete, že se přidáte, určitě si vezměte tenisky a přijďte na jeden z tréninků, a to buď v pondělí, nebo ve středu od 20:30 (zimní sezóna) na Sportovní halu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Od poloviny dubna chodí hráči trénovat ven a můžete je spatřit na umělé trávě v prostorách VŠB-TUO od 18.00 hod. (letní sezóna).

Náš frisbee tým zaujal i středoškoláky a mladší hráče, nicméně, tréninky jsou trochu pozdě. V létě ale hrají venku, proto se můžete těšit jak na čerstvý letní vzduch, tak i na dřívější začátek tréninků. My měli možnost jeden z tréninků vidět a vážně vám to doporučujeme. Začíná se klasicky během a strečinkem, pak se můžete těšit na házení diskem, a nakonec na hru.

Anketa s hráči:

1. Proč jste si vybrali jako sport zrovna frisbee?
2. Spoustě lidem přijde frisbee jako sranda, jak je to ve skutečnosti náročné?
3. Nejlepší zážitek spojený s týmem?
4. Na co jste nejvíc pyšní?
5. Proč by se měli studenti zapojit?

 

Tomáš Sumara

1.      Líbilo se mi, že je to něco neznámého a nového než klasické sporty, které všichni znají. Lákalo mě zkusit něco nového, co skoro nikdo nedělá.

2.      Pokud se bavíme o frisbee, tak ano, může to být legrace si s ním házet jen tak v parku nebo na pláži. Pokud se ale bavíme o Ultimate frisbee, tak je to ve skutečnosti náročný sport na fyzičku, koncentraci, vytrvalost a přesnost. Musíte umět házet různé hody, protože máte u sebe obránce, a taky musíte umět dobře nabíhat a uvolňovat se hráčům, kteří Vás také brání. Hodit disk s přesností na nabíhajícího hráče je pak docela výzva. Dále je důležitá taktika hry, jsou to pravidla, která musí hráči dodržovat, aby se nepletli někomu do cesty, a aby lépe skórovali.

3.      Těch zážitků bylo tolik, že si ani nedokážu vybavit ten nejlepší. Každý turnaj a společný čas strávený s týmem je tak jedinečný zážitek, že je těžké vybrat jeden.

4.      Nejvíce pyšný jsem na našeho týmového ducha, kolektiv lidí a přátel, se kterými tenhle sport můžu sdílet. Možná ještě to, že jsme jediný tým v Ostravě, takže se můžeme pyšnit nejlepším týmem z Ostravy (smích).

5.      Studenti by se měli zapojit už jenom z důvodu pohybu. Pokud lidé hledají kolektivní sport s dobrou atmosférou a fyzičkou, je tenhle sport ideální. Dále přijímáme i zahraniční studenty, kteří jsou zde v rámci Erasmu a na delších studentských stážích. Tenhle sport se začíná více a více projevovat ve světě a lidé, kteří k nám přijíždějí, mají povědomí a vyhledávají nás sami od sebe. Nabízíme přátelskou atmosféru a neděláme žádné rozdíly mezi lidmi a věkem.

 

 Tereza Powadová

1.      Dlouho jsem hledala sport, který by mi fakt sedl. Pak jsem na Erasmu ve Finsku vyzkoušela ultimate a zamilovala se. Není to jen sport, je to životní styl.

2.      Je to hodně běhavý sport, je třeba myslet na taktiku a být ve správnou chvíli na správném místě. Takže jestli si někdo myslí, že si jen házíme s diskem, a to dokáže každý, tak se plete.

3.      Zážitků s týmem je spousta, zvlášť když spolu trávíme hodně času i mimo sport. Ale nejlepší zážitek asi byly Alpy, kde teď byla část týmu. Sice pršelo a moc jsme toho nenalyžovali, ale nenudili jsme se ani minutu.

4.      Nejvíce jsem pyšná na to, jací jsme skvělí kamarádi a jak moc si rozumíme. Některé týmy jsou sice lepší hráči než my, ale my máme něco víc - skvělou partu lidí!

5.      Pro rozvoj týmu je důležité nabírat nové hráče, protože mnoho z nás bude končit studia, a ne všichni jsou z Ostravy, a proto nemohou zůstat a hrát déle než po dobu studia. Určitě přijďte na trénink a zjistíte, že je to nejen o zamakání na sobě, ale taky velká sranda.

 

Marie Smetanová

1.      Protože je to sport, o kterém jsem nikdy předtím neslyšela, a chtěla jsem vyzkoušet něco nového.

2.      Záleží, jak moc vážně to člověk bere. Jinak náročné je házení v parku, tréninky, fun turnaje a jinak turnaje ligové. Každopádně se v ultimate dost běhá, to je asi to hlavní, co lidi překvapí. Taky může být náročné hraní za jakýchkoli teplotních a povětrnostních podmínek

3.      Takže ... společné zpívání a hraní čínské písničky našemu čínskému spoluhráči, tajný ježíšek, stavění hradu, tajná narozeninová oslava, plesy, eye of the tiger rozcvička. Je toho moc.

4.      Na nováčky a to Uiho, Huanga, Jakuba, Terezu, Lenku a Markétu, kteří se hrozně moc snaží zlepšovat a jde to vidět na jejich hře. Na atmosféru v týmu, díky které mě to tak baví. A v neposlední řadě na naše dresy, které jsou výborně zpracované.

5.      Protože poznají spoustu skvělých lidí, a to nejenom v našem týmu. Celá komunita frisbee hráčů je velmi přátelská, o čemž svědčí společné párty, nebo pujčování hráčů mezi týmy. Pak jsou to také minimálně dvě hodiny týdně pohybu. A v našem týmu i lekce angličtiny zdarma, vzhledem k zahraničním studentům.

Vloženo: 9. 5. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět