Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2020!

„Studijní výjezd či pracovní stáž jsou největší investicí do vašeho života,“ říká Vojta Vachutka z Fakulty elektrotechniky a informatiky

„Studijní výjezd či pracovní stáž jsou největší investicí do vašeho života,“ říká Vojta Vachutka z Fakulty elektrotechniky a informatiky
Po zkušenostech s pracovní stáží a studiem v Německu se do Asie rozhodl vyjet i student FEI Vojtěch Vachutka. Na doporučení kamaráda si vybral jihokorejský Soul, a protože si byl jistý, že chce jet mimo Evropu, jeho dobrodružství nic nebránilo.

Zkušenosti, jak už jsme na začátku zmínili, měl od našich západních sousedů, co ale zažil vůbec poprvé, byl kulturní šok. „Asiati jsou úplně jiní než my,“ říká Vojtěch na začátek. Skvělým příkladem může být práce. „I když se jim něco nelíbí, mají nasazený takový hodnotový systém, který říká, že váš šéf je bůh,“ vysvětluje. Co se univerzity týká, mají jinak nastavený systém než my – jsou díky němu hodně soutěživí. „Korejští studenti nejsou ani tak spolužáci jako konkurenti.“ Učí se po večerech v knihovnách, nechodí domů, všechno je podřazeno práci a tvrdé dřině. „Korejci se snaží látku naučit nazpaměť, neumí kriticky přemýšlet, protože jejich systém od nich očekává nasazení. Podle mě jsou přehlceni informacemi, což jim nedělá dobře,“ dodává. Korejci nemají ani tak dobře nastavený sociální systém jako my -  vystudují a musí na dva roky na vojnu. „Spousta z nich ani nemá děti, místo toho vozí v kočárku psa. Myslím, že do budoucna s tím mohou mít velký problém.“

 

V Koreji stihl i cestovat – podíval se do Japonska, na Filipíny a v Koreji chodil po horách. V Koreji je velmi bezpečno, policie nemá zbraně a chodí jen s obušky. V samotném kampusu univerzity, kde Vojtěch studoval, mají 4500 kamer. „Když něco uděláte, hned vás mají.  A máte zkažený život, prohřešky těžce odsuzují,“ dodává Vojta.

Vojta se rozhodl vycestovat, protože potřeboval změnu. „Jazyky a praxe jsou důležité, člověk má pak víc šancí na pracovním trhu,“ zamýšlí se. Oproti jiným studentům nejprve zkusil pracovní stáž, až později vyjel za studiem. „Absolvoval jsem stáž v němčině, což byl docela náraz a zjistil jsem, že na tom nejsem moc dobře. Ale po stáži jsem byl po výjezdech do zahraničí ještě hladovější, a tak jsem vyjel znova,“ usmívá se. Proč studenti nejezdí za studiem či pracovními stážemi do zahraničí, nechápe. „Možná je to strach, možná je to lhostejnost.“ Dříve se říkalo, že škola je základ života. To už ale podle Vojty neplatí. „Svět se rychle mění a my už nejsme to Česko, kde se bude mluvit jen česky a všechno mimo je nám fuk. Svět je propojený, je globalizovaný a musíme brát v potaz nejen to, co se děje u nás, ale i v EU a mimo ni. Pokud se chcete orientovat ve světě, jeďte,“ doporučuje výjezd Vojta. „Není třeba se bát jazyka, dá se to v pohodě zvládnout. Člověk se otrká, naučí, přijede zpátky sebevědomý, s nadhledem.“ A začne přemýšlet úplně jinak – Vojta vždycky chtěl být zaměstnanec, dnes je z něj ale potenciální zaměstnavatel. „Jazyky používám dnes a denně, a to i tady v Ostravě. Jazyk budete potřebovat, i když budete pracovat ve velké firmě, i když budete jednat s partnery nebo pracovat na univerzitě,“ říká.

 

„Myslím, že studijní výjezd či pracovní stáž je jedna z nejlepších investic do života. I kdybyste měli studovat o rok navíc, tak to určitě za to stojí, protože tenhle čas už nikdy nejste schopni investovat v takové délce a režimu jako teď. Po vysoké škole jdete do práce, jste omezeni délkou dovolené, platem, svými dalšími výdaji,“ vysvětluje Vojtěch. A ruku na srdce – zaměstnavatel vás na čtyři měsíce nikam nepustí. Lidé, kteří takto cestují, většinou dají výpověď a jedou. „Je lepší si prodloužit jeden rok na škole, než dát výpověď v práci.  A podpora od školy je velmi dobrá. Tímto chci poděkovat i paním Blaštíkové a Bogdové za skvělou podporu při stážích a studiu,“ uzavírá Vojta.

Vloženo: 21. 10. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět