Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2022!

„Ostrava je velmi pokrokové a moderní město,“ říká městský inženýr Michal Faltejsek

„Ostrava je velmi pokrokové a moderní město,“ říká městský inženýr Michal Faltejsek
Michal Faltejsek pochází z Dolní Čermné, která leží v podhůří Orlických hor. Po maturitě na Průmyslové střední škole v Letohradě začal studovat na Fakultě stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava, kde nyní působí jako interní doktorand na Katedře městského inženýrství.

Projekt Urbido, který spolu s Tomášem Krempaským a Štěpánem Chvatíkem založil, získal cenu rektora a Moravskoslezského kraje na letošním ročníku startup akcelerátoru univerzity, Green Light. Díky jejich aplikaci jde správa obcí dělat efektivně a chytře, proto může být i ta nejmenší vesnička smart.

Máte za sebou úspěch ve start-up akcelerátoru naší univerzity, v Green Light. Jak jste s umístěním vy a váš tým spokojený?

Jsme velmi spokojeni. Věnovali jsme přípravám spoustu práce i času, je to pro nás zúročení a také znamení toho, že práce, kterou děláme, má smysl a byla tak i ohodnocena. Částečně je pro nás náš úspěch i závazkem k pokračování v práci, kterou jsme začali.

Jak probíhaly přípravy na Green Light? Koho napadlo se do něj přihlásit?

S nápadem přihlásit se do akcelerátoru jsem přišel já. Musím přiznat, že ze začátku jsme k němu byli všichni trochu skeptičtí, ale nakonec se Green Light ukázal jako cesta správným směrem – otevřel nám spoustu možností, navázali jsme kontakty, dozvěděli jsme se hodně nových věcí. To, že jsme vyhráli, už byla jen třešnička na dortu (úsměv).

Teď k samotné aplikaci Urbido. Co vás vedlo k vytvoření této aplikace?

Působím na Katedře městského inženýrství, a tak mám k městům samozřejmě blízko. Zabýváme se tady i konceptem Smart City, a v tom duchu je tak koncipována i naše aplikace. Spousta mých spolužáků a kolegů přešlo na obecní úřady, řešil jsem s nimi problémy, a které měli, které je tížily. Aplikaci jsme pak s nimi konzultovali, vychází z reálných potíží měst a obcí. V rámci aplikace řešíme také portál občana, který by měl lidem žijícím ve městech a obcích pomoci. Třeba tak, že se snáze dostanou k informacím, aniž by museli běhat na úřad, upozorní na nějaký problém nebo zaplatí poplatky online.

Proč zrovna aplikace na toto téma? Máte sám negativní zkušenosti se správou měst a obcí, nebo vás motivovalo i to, že podobnou aplikaci ještě nikdo nevytvořil?

Naše aplikace je zaměřena jednak na problémy obecních úřadů a na občana, zaměřuje se ale také na Facility Management v rámci měst a obcí. U nás na katedře jsem právě obor Facility Management vystudoval. Chtěli jsme ho prostřednictvím naší aplikace dostat do povědomí správy měst a obcí. S kolegy máme zkušenosti s různými softwary Facility Managementu. Víme, jaké systémy v obcích fungují a většina z nich je zastaralá a neefektivní. A to chceme změnit.

V týmu Urbido jste tři – kolega Tomáš je absolventem Fakulty stavební, Štěpán studuje na Fakultě elektrotechniky a informatiky. Jak jste se dali dohromady?

S Tomášem to vlastně celé začalo. Byl oponentem mé diplomové práce a já si s myšlenkou nějaké aplikace začal pohrávat už při jejím psaní. Řešil jsem právě koncept Smart City, Facility Managementu a informačního modelování staveb. Tato témata jsem se snažil skloubit dohromady v měřítku města. Tomáš mi pak řekl, že je to dobrý nápad, a že bychom měli něco udělat.  Sedli jsme si, začali vše sepisovat, pak jsme začali pracovat. Tomáš je zároveň šikovný ajťák, prostředí tedy vytvářel především on. Nakonec jsme ještě přibrali Štěpána, který nám pomáhal se samotným kódem a tím tvrdým IT.

Využívají už vaši aplikaci nějaká města? Popřípadě jaká? Líbí se jim aplikace, jak na ni reagují?

V současné době navazujeme spolupráci s několika obcemi tady v Moravskoslezském kraji. Spustili jsme také několik pilotních projektů, poskytli jsme přístupy asi do desíti obcí, které mají možnost si aplikaci odzkoušet, otestovat ji a dát nám zpětnou vazbu. S prvními vlaštovkami již máme smlouvu. Aplikace se jim líbí. Především to, že je komplexní a uživatelsky pohodlná.

 

Jak se kluk z Průmyslové střední školy v Letohradě dostal do Ostravy? Byla Fakulta stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava vaší první volbou?

Podával jsem si přihlášku do Prahy, do Brna i do Ostravy. Nakonec jsem si ale řekl, že Ostrava bude asi nejlepší volba a teď jsem za to samozřejmě rád. Myslím si, že pro spoustu lidí, především z Čech, je Ostrava poněkud nedoceněná. Kdyby tady bydleli a fungovali, zjistili by, že je to velmi pokrokové, moderní město, navíc má i obrovský potenciál.

Jaký máte k Ostravě, známé jako ocelové srdce republiky, vztah? Chcete tady zůstat?

Chci tu zůstat. Zamiloval jsem se do Beskyd. Tím, že jsem vyrůstal v Orlických horách, mě to do hor táhne. Chci zůstat buď přímo v Ostravě, nebo někde poblíž, abych měl blízko jak do města, tedy do práce, tak i k horám.

Když se ohlédnete zpět, třeba do dob, kdy jste sem přišel, přijde vám, že se to město nějak vyvinulo? Jak?

Ano, vyvinulo. Každý rok zaznamenávám něco, čím se město posune dopředu, ať už je to vybudování IT4Innovations, Národního superpočítačového centra, nebo třeba Moravskoslezského inovačního centra, kde máme sídlo. Myslím, že za zmínku stojí určitě i městská hromadná doprava, ve které člověk může platit kartou. Jsme unikátní.

Už jsme nakousli, že jste vystudoval městské inženýrství se zaměřením na Facility Management. Jak moc je podle vás obor u nás rozšířený?

Myslím si, že zatím není rozšířený tak, jak by rozšířený být měl. Do povědomí lidí se ale dostává. Trend Facility Managementu se k nám dostal ze západu. Je to nový pohled na správu majetku, provoz budov. Myslím, že ten trend bude pokračovat, protože na Facility Management se váže spousta věcí. Souvisí s tím například BIM, informační modelování staveb, což je hlavní směr stavitelství v současné době, v duchu Průmyslu 4.0 a digitalizace stavebního odvětví.

Jak jsou na tom města v Česku? Máme se ještě co učit například od zahraničních metropolí?

Určitě, těch měst je hned několik, například Londýn, Amsterdam nebo Singapur. Skandinávské země mají už například celá města vytvořená právě v BIMu a uplatňují ve správě majetku metody Facility Managementu.

Po získání titulu inženýr jste šel na doktorské studium. Co vás k tomu vedlo?

Vedla mě k tomu zejména možnost rozvíjet své nápady a myšlenky. Mám tady volnost v kreativitě. Pokud máte zajímavé nápady, můžete je realizovat. Děláme spoustu projektů. Navíc se setkáte se zajímavými lidmi.  Jedním z velkých projektů je právě zavádění BIM na VŠB – TUO pod vedením prorektora Kudy. Je to krok správným směrem. Můžeme jít příkladem, být jedineční, a ještě zefektivnit a posunout na vyšší úroveň procesy provozu. 

Co byste chtěl, krom znalostí, svým studentům předat?

Facility Management vychází z tvrdé správy majetku a provozu budov. Důležitá je ale také motivace lidí a práce s nimi, pro Facility Management je důležitá i psychologie. Snažím se svým studentům vysvětlit, že škola není jen o tom, že se něco nabiflují, ale také o tom, že budou kreativní, přidají do projektu něco svého a budou pracovat s lidmi. Já se od pana prorektora Kudy naučil, že lektor musí umět něco převzít, něco k tomu přidat a pak učivo předat. A to by podle mě mělo fungovat. Je to velmi moudré.

Jak na vás studenti vlastně reagují? Netroufnou si na vás víc, protože jste o něco starší než oni?

Se svými studenty si tykám, ale ještě jsem se s ničím takovým nesetkal. O všem se bavíme na rovinu. Pokud je výklad zajímavý, taková situace podle mě nemůže ani vzniknout. Vycházíme spolu dobře.

Ve své dizertační práci se věnujete tvorbě 3D modelů měst a výpočtům pro šíření znečištění v zástavbě. Pro laiky – o co se tedy přesně jedná?

Pokračuji ve vizi, kterou jsem popisoval už ve své diplomové práci. Jde mi o digitalizaci obecního majetku a rozšíření na 3D vizualizaci v duchu BIM. Na 3D model města se váží další informace, které by měly být s modelem propojeny. Uživatel si bude moci informace dohledat pouhým kliknutím na budovu či komunikaci, kterou uvidí ve svém počítači, telefonu nebo tabletu. Ve vytvořeném modelu můžeme pracovat i s Internetem věcí – stačí nám data ze senzorů či čidel, pomocí nichž zjistíme, jaká je například míra znečištění či hluku. 3D model ale můžeme použít i pro různé vizualizace či simulace.

Máte za sebou řadu projektů, ať už se týkají BIM, nebo například právě simulací. Co mě ale zaujalo je, že pracujete s virtuální realitou. V čem je pro městské inženýrství prospěšná?

Spousta prvků v rámci města není vidět, třeba inženýrské sítě vedoucí komunikací. Díky 3D modelu můžeme zjistit, v jaké hloubce se nacházejí a díky virtuální realitě je pak můžeme ukázat třeba správci, městu nebo investorovi. Nebo si díky ní projdu město a vyhodnotím stav bezbariérovosti.

 Jste podnikatel, student a vlastně i učitel. Čemu jste se ale chtěl věnovat jako malý?

Chtěl jsem být astronaut a létat a na Měsíc. Na základní škole jsem chtěl být automechanik, hrabat se v motorech, nakonec jsem ale šel na stavební průmyslovku, a jsem za to rád.

Jak se dá skloubit podnikání s učením a studiem?

Skloubit se dá všechno, pokud se chce. V podnikání a ve škole řeším Facility Management, město a 3D modelování, takže jsou oblasti  propojené a dají dobře a efektivně skloubit.

Působil a stále působíte jako researcher na IT4Innovations. Jak jste se tam jako městský inženýr dostal?

Dostal jsem se tam skrze dizertační práci, protože na superpočítači se v rámci 3D modelování řeší velmi složité výpočty a simulace. Je to velmi zajímavá zkušenost. IT4Innovations má světovou a špičkovou úroveň.

 Jak se podle vás bude vyvíjet městské inženýrství?

Obor má podle mě velkou budoucnost. Je to moderní obor, který do sebe absorbuje pojem SMART city, což se řeší u nás i ve světě. Fakulta stavební naší univerzity měla tento obor jako první v ČR, dva roky mají tuším tento obor také v Brně, leccos se učili od nás.

A otázka na závěr: Jak podle vás vypadá takové smart city?

Hodně lidí si myslí, že smart city je o hardwaru, o technologiích, které jsou vidět – třeba bikesharing, chytré osvětlení nebo chytré lavičky, díky kterým si nabijete telefon. I tyto záležitosti jsou součástí smart city, ale nejsou všechno. Je to i o chytrém a inovativním myšlení, o tom softwaru, který není tak vidět. Smart city je komplexní obor. Zahrnuje v sobě mnoho oblastí, ale vše začíná u chytrého managementu.

 

 

Vloženo: 5. 11. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět