Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2020!

Instalace monitorovacího systému na Christ’s University in Pacific – království Tonga

Instalace monitorovacího systému na Christ’s University in Pacific – království Tonga
Spolupráce mezi VŠB-TUO a Christ´s University in Pacific na Království Tonga.

V rámci mezinárodní vědecké a výzkumné spolupráce mezi VŠB- TU Ostrava a Christ’s University in Pacific nacházející se v Království Tonga v Tichomoří a v rámci implementace výsledků výzkumného projektu FV20519 „Vývoj MEMS pro monitoring nestability zemních těles“ byla v termínu 4.9. až 14. 9. 2019 uskutečněna pracovní cesta pracovníků Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství za účelem instalace monitorovacího systému měření stability budovy a meteorologických dat s využitím bezdrátové technologie IQRF.

Tyto senzory jsou umístěny na budově Christ's University in Pacific. Cesty se zúčastnili:  Ing. Radovan Hájovský, Ph.D., Ing. Martin Pieš, Ph.D., Ing. Zdeněk Slanina, Ph.D. za domácí technické podpory Ing. Jana Veličky.

Monitorovací systém tvoří dva bezdrátové senzory meteorologických dat, které měří každých 5 minut teplotu, vlhkost a atmosférický tlak. Další dva bezdrátové senzory měří stabilitu univerzitní budovy, resp. její případný náklon na dvou měřicích místech. Senzory jsou napájeny akumulátory, které jsou dobíjené pomocí fotovoltaických panelů. Všechny senzory jsou instalovány v rámci MESH sítě a bezdrátově komunikují s koordinátorem sítě, který je tvořen mikropočítačem UpBoard. Na tomto zařízení je instalováno další potřebné podpůrné programové vybavení, ke kterému patří Node-RED, Pixla, IQRF GW Daemon, MariaDB, Grafana aj.

Měřená data jsou ukládána do SQL databáze, která slouží jako datový zdroj pro následnou vizualizaci pomocí open source analytické a monitorovací aplikace Grafana. Aktuální naměřené hodnoty a historické trendy je možno zobrazit z kteréhokoliv počítače připojeného do internetu.

Zaměstnanci tamní univerzity jsou za instalaci tohoto monitorovacího systému velice vděční. Toto měření je pilotním projektem v rámci implementace technologií IoT na univerzitě a je stavebním kamenem pro další vědeckou a pedagogickou spolupráci mezi univerzitami.

 

Text a foto: Ing. Radovan Hájovský, Ph.D., Ing. Martin Pieš, Ph.D., Ing. Zdeněk Slanina, Ph.D., Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství

 

 

Vloženo: 16. 4. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět