Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Slavnost Trilobita

Slavnost Trilobita
Vzpomíná Ing. Jana Hrouzková, absolventka Hornicko-geologické fakulty 1973.

„První pátek po svaté Barboře večer se studenti a absolventi oboru geologického inženýrství spolu se zaměstnanci geologických kateder každoročně scházeli na některé z oblíbených a tradičních ostravských nebo přiostravských lokalit na studentské slavnosti zvané podle nejznámější skupiny fosilií „Trilobit", aby si připomněli svou příslušnost ke geologickému cechu, zjistili, jak prosperují geologické katedry, jak se daří studentům, a především při bujarém vseelí vyměnili své zkušenosti a názory."

Tak zní úvodní text profesora Zdeňka Vašíčka v publikaci vydané k 50. výročí přemístění VŠB z Příbrami do Ostravy. 

Paní inženýrka Jana Hrouzková, účastnice letošní Zlaté promoce, reagovala na výzvu v časopise Akademik, která byla uveřejněna v textu ke studentským ceremoniálům, a vzpomíná právě na akci „Triobit". 

„V časopise Akademik Alumni speciál mi chyběla zmínka o mnohaleté tradici studentů - geologů, a to byla slavnost Trilobita, která se konala každoročně vždy první pátek po svaté Barboře. Náš ročník pořádal Trilobita XIII., rytířem byl pasován tehdy docent Jaroslav Havelka. Profesor Zdeněk Vašíček byl dlouholetým strážcem pečeti. Na katedře geologie jsou dosud pamětníci těchto slavností, např. profesor Petr Skupien. S mým manželem jsme na Trilobita chodili každoročně už od roku 1970 až do roku 2016, kdy byla tato tradice přerušena vzhledem k nízkému počtu studentů v oboru geologie. Je velká škoda, že se tato dlouholetá tradice přijímání studentů 3. ročníku mezi geology /tj. povýšení do stavu "kosa"/ přerušila."   

Strážci pečeti mají za povinnost seznamovt s historií Trilobita mladší semestry (aby tradice nezanikla), shromažďovat veškeré materiály z uskutečnných slavnostní a svým podpisem stvrdit povýšení mladších semestrů do geologického cechu. 

První Trilobit se konal v roce 1957, tradice byla přerušena v roce 1960, a to výrokem svazácko-stranických rogánů. Od obnovení v roce 1963 pokračovala setkání až do roku 2016. 

Foto: Petra Valášková, DiS. (Ing. Jana Hrouzková na fotce úplně vpravo)

Využitý text z publikace vydané k 50. výročí přemístění VŠB z Příbrami do Ostravy, autor prof. Zdeněk Vašíček

 

Vloženo: 8. 12. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět