Tereza Motúzová: většinu teoretických znalostí využívám v praxi

Absolventka Fakulty materiálově-technologické před dvěma lety a nynější zaměstnankyně Institutu environmentálních technologií přibližuje svá studia.

S Terezou Motúzovou jsme se potkali na studentském Majálese Ostrava 2024 na Slezskoostravském hradě, poskytla nám krátký rozhovor.

Proč jste si pro svá studia vybrala právě VŠB-TUO? Jak se vám tady studovalo?

VŠB-TUO mě zaujala především díky svým zajímavým oborům, které na jiných školách nenabízeli. Také mě lákala možnost žít v Ostravě. Když se na volbu zpětně dívám, nelituji jí.

Studium na VŠB-TUO bylo skvělé. Několik let jsem měla možnost poznat studentský život na kolejích, což byla zajímavá zkušenost. Člověk se musel hodně přizpůsobovat, především když někdo byl zvyklý učit se v průběhu dne a někdo zase v noci. Pokoje jsou dost malé, takže soukromí prakticky neexistuje.

Jaké předměty vám přišly nejtěžší, a na které naopak ráda vzpomínáte?

Jako nejtěžší předmět považuji Procesní inženýrství. Na střední škole mě předměty tohoto směru bavily a myslela jsem, že to tak bude i nadále. Po absolvování toho předmětu jsem zjistila, že tato domněnka byla mylná. Na následné navazující studium jsem si již vybrala obor, který byl více zaměřen na analytickou chemii a životní prostředí. Tato volba se ukázala jako správná, předměty mě vesměs bavily všechny. Ráda vzpomínám na hodně předmětů, především na Disperzní systémy, Chemometrii a Metody monitorování životního prostředí.

Neuvažovala jste o studiu jinde, ať už v jiném městě nebo v zahraničí?

VŠB-TUO pro mě byla první volba. Původně jsem chtěla jít na HGF, ale FMT nakonec kvůli zajímavosti oborů zvítězila.

Využila jste možnosti vycestovat na zahraniční studijní pobyt? Pokud ano, kam? Přinesl vám tento pobyt nové znalosti, zkušenosti, kontakty?

Zahraniční stáž mám naplánovanou až na tento akademický rok. V měsících červenec až srpen budu na Slovensku na Slovenské akademii věd v Bratislavě. Doufám, že stáž přinese spoustu nových zkušeností a případně vzájemnou spolupráci.

Čemu se aktuálně profesně věnujete?

V současnosti pracuji jako členka výzkumné skupiny Úprava a analýza vod na pracovišti IET, kde také dělám doktorát. Zabývám především monitoringem pesticidů v životním prostředí a způsoby jejich odstraňování.

Čerpáte ze znalostí, které jste získala během studia na VŠB-TUO, i v současnosti?

Určitě, většinu teoretických znalostí jsem již využila i v praxi, hlavně co se týče analytických metod a metod charakterizace materiálů.

Jakou radu byste dala svému prváckému já?

Uč se průběžně, nenechávej to až na zkouškové období. Věnuj více času studiu jazyků.

Jakou radu byste dala maturantům, kteří zvažují studium na VŠB-TUO a jaké jejím současným studentům?

Maturantům mohu VŠB-TUO doporučit, je to dobrá volba. Určitě hodně pomůže najít si kamarády ve vyšších ročnících, kteří mohou mladším studentů pomoci sehnat materiály a provést je průběhem studia.

Děkujeme za rozhovor.

Absolventská síť Alumni